Premierul britanic Keir Starmer şi preşedintele american Donald Trump au avut o conversaţie telefonică în care au discutat despre un posibil acord economic între cele două ţări, a transmis biroul oficial al prim-ministrului britanic din Downing Street, potrivit EFE, de la care transmitem următoarele.
Conform sursei oficiale, Marea Britanie şi Statele Unite lucrează împreună la un acord economic menit să sprijine prosperitatea comună, axat pe securitatea economică. Cei doi lideri au discutat despre progresele înregistrate până acum, dar nu au oferit detalii suplimentare.
Biroul premierului a subliniat că guvernul britanic nu va încheia un acord decât dacă acesta va aduce beneficii pentru interesul naţional, asigurând astfel stabilitatea economică pentru poporul britanic, precizează sursa.
De asemenea, oficialii britanici nu au dorit să comenteze dacă Marea Britanie va renunţa sau va modifica taxele impuse companiilor tehnologice americane în cadrul acestui acord economic bilateral.
În acelaşi timp, ministrul britanic de finanţe, Rachel Reeves, a declarat că Londra doreşte să avanseze în negocierile cu SUA privind tarifele comerciale, însă nu a oferit detalii despre posibile schimbări ale impozitelor pentru companiile din domeniul tehnologiei.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2025, 17:16)
Lui Starmer i a dezvaluit si dejucat Trump planul cum vroia sa l insele, adica acordul semnat de Starmer pe blat cu Zelenski de exploatare a pamanturilor rare din Ucraina.
La fel cum rusii l au dat afara pe Macron din Africa,
parca nu mai stia cum sa se razbune,acum a lasat ciocul jos, ce englez murdăruţ