Coreea de Sud a învins România cu scorul de 4-0. Teoretic şansele de calificare în sferturi rămân în picioare, dar având în vedere prestaţia din acest meci pare destul de greu de crezut că tricolorii olimpici pot învinge pe cineva, aici intră şi Noua Zeelandă, ultimul adversar din grupă.

În urma partidei cu Coreea s-ar putea scrie un tratat despre greşelile pe care o echipă le poate face în 90 de minute. Echipa lui Rădoi le-a bifat pe toate, autogol (Marin), cartonaş roşu (I. Gheorghe), fault în careu urmat de dictarea unui penalty (Grigore), mingi pierdute în toate modurile, aşezare greşită în teren, colaborare zero la mijloc, atac inexistent. Fotbalul românesc a trăit un nou mic coşmar. De ce mic? Pentru că aşteptările erau mici având în vedere modul în care a fost făcut lotul şi felul de neînţeles în care s-a jonglat cu antrenorii acestei echipe în ultimii doi ani: Rădoi a lăsat echipa pentru prima reprezentativă, a venit Mutu, a plecat Mutu, Dică a condus echipa la turneul de pregătire, a revenit Rădoi...Vina pentru acest rezultat este în primul rând a conducerii FRF şi abia apoi a antrenorului şi a jucătorilor (mulţi dintre ei chiar sunt nevinovaţi pentru orice acuzaţie legată de fotbal). Dezorganizarea de la loje s-a reflectat şi în teren. După un astfel de meci şi un astfel de scor e greu să mai facem planuri legate de viitor, chiar dacă eventuala calificare în sferturi depinde doar de noi.