Euro şi-a luat o primă zi de pauză şi imediat s-a făcut praf liniştea noastră. În 48 de ore am avut parte de o sinucidere ratată, executată de un expert în arme, de o condamnare la puşcărie pe bază de mega lăudăroşenie, de nişte grade militare care fac să pălească gradele lui celsius şi de un buchet de plagiaturi făcute ca la carte, aşa că primul sfert de finală a venit precum un pahar de apă rece pentru un om care a traversat deşertul pe jos. Că au jucat Cehia şi Portugalia a fost un fel de bonus. După aşa evenimente probabil că ne-am fi bucurat sincer şi de o încleştare între Luxemburg şi Malta.

Judecătorul suprem al fotbalului a făcut dreptate şi în semifinale a mers echipa care a jucat ofensiv. Fără nicio ocazie clară, Cehia a mizat totul pe prelungiri şi eventualele lovituri de departajare, acolo unde putea scoate din mânecă singurul ei as: portarul. Că tot am pomenit mai sus de arme şi armată, în primul meci al sferturilor am avut parte de un duel între un lunetist (Ronaldo) şi un tanchist bine echipat (Cech). După ce a tras din toate poziţiile cu ambele picioare, Ronaldo a trebuit să-şi pună capul la contribuţie pentru a reuşi să marcheze. Deşi are mulţi jucători de valoare, este evident că Portugalia stă într-un singur fotbalist. Tot într-un jucător stă şi Cehia, numai că omul ei o poate ajuta să nu primească goluri, ceea ce , după un calcul simplu, înseamnă doar garanţia unui 0-0 înşelător. Un fel de Fuego al fotbalului, adulat de miliarde şi miliarde de fani, Cristiano Ronaldo poate ajunge jucătorul turneului, balanţa fiind echilibrată în acest moment în privinţa evoluţiilor sale: două meciuri foarte slabe, două foarte bune şi teoretic mai poate face două partide excelente.

Astăzi avem Grecia - Germania, mai puţin fotbal şi mai multă politică!