Locul trei mondial în clasamentul FIFA a pierdut în faţa Slovaciei. Bomba a căzut în grupa României, unde calculele se complică foarte mult. Belgienii au continuat ceea ce au început la ultimul Campionat Mondial: să fie o dezamăgire la turneele finale.

Meciul a început tare, gol Schranz în minutul 7 şi în ciuda aşteptărilor reacţia belgiană a întârziat să apară.

După pauză au avut şi reacţie, dar s-au împiedicat de VAR. Belgienii au înscris prin Lukaku, în minutul 56, dar golul a fost anulat de VAR, pentru o poziţie de ofsaid, acelaşi Lukaku a introdus mingea în plasă în minutul 86, dar din nou a intervenit VAR-ul, care a decis că Openda a atins balonul cu mâna înainte de a-l pasa lui Lukaku.

Belgienii vor înfrunta România în meciul următor, la Koln, sâmbătă, 22 iunie, iar Slovacia va juca împotriva Ucrainei, vineri. În clasamentul grupei E conduce România, cu 3 puncte (golaveraj 3-0), urmată de Slovacia - 3 puncte (golaveraj 1-0), Belgia e pe trei, iar Ucraina pe 4, ambele cu nici un punct.