Franţa şi-a respectat obrazul şi în ciuda unui start fals, speculat de adversari, a pus stăpânire pe joc şi a acţionat ca o echipă cu adevărat mare.

Goodwin a deschis scorul pentru Australia, în minutul 9, când s-a accidentat şi Lucas Hernandez, nevoit apoi să iasă de pe teren. Francezii au egalat în minutul 27 prin Rabiot, care a înscris cu o lovitură de cap. Acelaşi Rabiot a pasat în minutul 32 pentru Giroud care a înscris pentru 2-1. Franţa s-a detaşat în minutul 68, când Mbappe a înscris şi el, din centrarea lui Dembele. Tabela a fost închisă de Giroud care a reuşit dubla în minutul 71. De altfel Giroud l-a egalat pe Thierry Henry în topul celor mai buni marcatori din istoria Franţei şi dacă nu se întâmplă nimic surprinzător îl va depăşi la acest turneu final. În acest moment Oliver Giroud a ajuns la 51 de goluri pentru Franţa, ceea ce este o performanţă remarcabilă într-o naţoională în care concurenţa este foarte mare.

Australia nu îşi făcea mari speranţe de la acest meci, iar bătălia pentru locul doi abia acum începe pentru "canguri".