Turcia a reuşit să se califice în sferturi în faţa unei echipe care impresionase în grupe. Austria şi Turcia au intrat abrubt în ultimul joc din optimi. Golul lui Demiral, minutul 1, a arătat că nu e loc de calculele hârtiei şi ce a fost în grupe contează mai puţin în această fază. S-a jucat deschis, s-a greşit mult, iar Austria s-a clătinat serios. La pauză Turcia se afla într-un avantaj fragil.

După pauză tot turcii au fost mai speculativi, iar în minutul 59 acelaşi Demiral a ridicat scorul la 2-0. Gregoritsch a reintrodus Austria în meci şase minute mai târziu. Din acest punct a început un soi de box fără gardă, dezavantajos pentru echipa aflată la conducere. Firesc, finalul a aparţinut Austriei, dar abuzul de centrări nu s-a dovedit a fi o soluţie care să şi modifice tabela.

În sferturi de finală, Turcia va juca împotriva Olandei.