Echipa naţională a Slovaciei a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 4-0, echipa naţională a Ţării Galilor, într-un amical desfăşurat la Trnava.

Gazdele au reuşit să deschidă scorul abia în minutul 45, când Haraslin a pasat şi Juraj Kucka a înscris. Avantajul slovacilor a fost majorat în minutul 56, de către Robert Bozenik, iar după numai patru minute Ethan Ampadu a înscris în propria poartă, ridicând scorul la 3-0. Laszlo Benes a stabilit scorul final în minutul 90+1, cu un şut plasat, după o greşeală a apărării adverse, 4-0 pentru Slovacia.

Echipa învingătoare, antrenată de Francesco Calzona, va juca la Euro 2024 în cadrul grupei E, alături de Belgia, România şi Ucraina. Primul meci va fi susţinut la Frankfurt, împotriva Belgiei, la 17 iunie.