Brazilia a învins Serbia, scor, 2-0, aşa că rezultatul meciului Elveţia - Costa Rica, 2-2, a contat mai puţin.

Satisfăcuţi de ceea ce a păţit călăul lor de acum patru ani (nimeni nu a uitat acel 1-7 cu Germania), brazilienii au ştiut cum să abordeze partida cu Serbia, care a avut ambiţie doar preţ de câteva minute, între 1-0 şi 2-0. Brazilienii par a avea culoar spre sferturi, deşi e clar că la acest mondial nicio echipă nu face două meciuri bune la rând.

Ori cât ar vrea Neymar, omul numărul 1 al echipei este Coutinho, aşa că deocamdată trebuie să mai lucreze la partea cu fotbalul, la frizer stă foarte bine, e în top.

Costa Rica, fără să aibă nimic de câştigat şi nimic de pierdut a făcut rispă de ambiţie într-un meci care de la un moment dat nu mai avea nicio miză decât aceea de a intra în statistici.