Reţeta de la meciul Rusia - Spania s-a repetat, Croaţia şi Danemarca au terminat la egalitate, 1-1, primele 90 de minute, şi a fost nevoie de prelungiri şi lovituri de departajare pentru a tranşa disputa.

Meciul dintre Croaţia şi Danemarca a început exploziv, cu două goluri rapide (Zanka '1, Mandzukic '4), după care a pierdut treptat din intensitate. Danemarca părea mulţumită cu egalul, Croaţia lăsa impresia că aşteaptă momentul optim pentru o lovitură decisivă. La mijlocul terenului mult "înot", fără viziune. Lovitura putea veni în prelungiri, dar Modric nu a reuşit să transforme penalty-ul aşa că s-a ajuns la penalty-uri unde portarii Subasic şi Schmeichel au fost la mare înălţime. In final s-a impus Croaţia, Modric reuşind de această dată să trimită mingea în plasă.

Sfertul cu Rusia nu este simplu, un joc închis poate duce, din nou, la un deznodământ mai puţin previzibil, atunci când mingea este pusă în mod repetat pe punctul alb din careu.