Actualizare : Anunţ UEFA: "Jucătorul a fost stabilizat la spital". Reluat după 100 de minute, meciul a fost câştigat de Finlanda cu 1-0.

---

EURO 2020 a avut parte, din nefericire, de un moment de un dramatism incredibil la partida dintre Danemarca şi Finlanda. Spre finalul primei reprize (minutul 43), una foarte intensă din punct de vedere fizic, mijlocaşul Christian Eriksen s-a prăbuşit pe gazon în momentul în care a pasat mingea unui coechipier.

Ceea ce a urmat i-a zguduit pe jucători, spectatori şi telespectatorii din întreaga lume. Jucătorul şi-a pierdut cunoştinţa, iar echipa medicală a început manevrele de resuscitare. Colegii lui Eriksen au făcut un zid în jurul acestuia în timp ce medicii foloseau defibrilatorul. Pe marginea terenului soţia fotbalistului era cu greu consolată, iar întreg stadionul se afla în stare de şoc.

După 18 minute fotbalistul a fost scos pe targă de pe stadion fiind transportat la spital. Rămaşi în tribune mulţi dintre spectatori plângeau sau priveau în gol.

Firesc, UEFA a decis suspendarea partidei.