Olanda şi Ucraina au oferit cel mai bun meci de până acum de la Euro 2020. Cinci goluri, reveniri spectaculoase de scor şi în final o câştigătoare scontată.

Prima repriză a avut de toate, dar i-a lipsit ceva esenţial: golul. A fost precum o petrecere fără muzică. Olanda a atacat constant, firesc pentru statul fotbalistic, dar şi pentru cel de gazdă, Ucraina s-a apărat foarte bine, iar portarul Bushchan a scos absolut totul. În partea a doua acelaşi portar a avut mai multe ezitări şi asta s-a văzut pe tabelă. Wijnaldum şi Weghorst au făcut rapid 2-0 iar meciul părea să se îndrepte spre un dezastru pentru ucrainieni. A venit însă bijuteria lui lui Yarmolenko din minutul 75, şut în vinclu din afara careului, uşor lateral, iar patru minute mai târziu, Ucraina renăscută din propriul scrum egala prin Yaremchuk. Nu a fost să fie surpriză până la capăt, Dumfries a adus victoria "portocalelor".

Olanda şi Austria conduc grupa cu câte trei puncte, dar Ucraina a arătat că poate reveni în orice moment.