EURO 2020 a înregistrat şi primul meci terminat la egalitate, Ţara Galilor - Elveţia , scor 1-1. Semifinalistă la ediţia precedentă a europenelor, Ţara Galilor a interpretat în startul meciului o frumoasă partitură din evul mediu fotbalistic. Mingi lungi, centrări în toate direcţiile şi o încercare de presing sufocant, care a durat cam cinci minute, după care s-au sufocat chiar autorii. Cu un Balle (foto) e greu să faci primăvară, mai ales că şi el e uşor ofilit.

Elveţienii au excelat la posesie, dar nu putem vorbi de o exactitate tipică acestui popor. Şabloanele cu ceasuri, garda papală şi ciocolată nu prea stau în picioare la actuala generaţie, o simplă lectură a lotului - din care spicuim: Mvogo, Akanji, Lotomba, Mbabu, Becir Omeragic, Ricardo Rodriguez, Edimilson Fernandes, Gavranovic, Admir Mehmedi, Granit Xhaka, Djibril Sow, Ruben Vargas, Breel Embolo, Xherdan Shaqiri, Haris Seferovic- ne lămureşte cum stă treaba cu globalizarea şi imigraţia. Prima repriză a fost dominată clar de Elveţia, dar la ocazii mari de gol a fost egalitate, 1-1. La reluare, Embolo a reuşit să înscrie şi elveţienii au decis să facă mult prea rapid pasul în spate. Aşa stând lucrurile, galezii s-au văzut obligaţi să încerce să construiască mai mult şi minute bune au oferit un recital de impotenţă ofensivă. Golul egalării a fost unul 100% britanic: corner, recentrare şi Moore a înscris cu o lovitură de cap. Bandajat, pentru că posesorul îl spărsese în prima repriză. Arbitrajul video a anulat pe bună dreptate un gol înscris de elveţieni, care pe final şi-au dat seama că s-au considerat mult prea devreme cu sacii în căruţă.

Egalul convine de minune Turciei, care nu pierde contactul cu echipele care se luptă pentru locul doi în această grupă.