Ucraina a produs o ultimă surpriză a optimilor şi a scos din joc pe mult mai titrata echipă a Suediei. Cinstite cu ele şi cu suporterii, cele două echipe nu au cum să păcălească pe cineva. Promit puţin şi în general oferă ce promit.

Au pornit cu gândul să nu rişte nimic, şi cu excepţia unei scurte perioade de câteva minute, nici nu au riscat. Ucraina avea în bagaj un plus de inventivitate, ar fi nefiresc să fie altfel când îl are pe bancă pe fostul mare jucător Shevchenko (foto), Suedia a compensat la rigoare şi răbdare. Echilibrul de forţe a fost evident în prima repriză a jocului. A deschis scorul Zhinchenko în minutul 27, a egalat cu două minute înainte de pauză Forsberg, responsabilul cu golul din tabăra nordicilor. În partea a doua echilibrul pe tabelă s-a menţinut, în ceea ce priveşte loviturile în bară a câştigat Suedia, 2-1, Forsberg a reuşit două astfel de şuturi aflate la graniţa dintre reuşită şi nereuşită. Finalul celor 90 de minute le-a găsit pe ambele echipe cu gândul la prelungiri, care au şi venit. Suedia şi-a micşorat şansele de a mai face ceva în momentul în care a rămas în inferioritate după un fault grosolan al lui Danielson. Când toată lumea număra executanţii de lovituri de departajare, în ultimul minut al prelungirilor, Dobvyk a înscris şi a adus calificarea Ucrainei.