Anglia, Croaţia şi Cehia s-au calificat în optimi, Scoţia rămâne cu satisfacţia egalului în faţa rivalului tradiţional. Anglia a oferit, fără să-şi propună, o lecţie de eficienţă, a obţinut 7 puncte cu minimul de goluri care puteau fi înscrise, două reuşite. Croaţia şi-a revenit în ultimele 45 de minute din faza grupelor şi a confirmat aşteptările prinzând locul 2.

Anglia şi-a atins obiectivul încă din partea întâi a jocului, a marcat şi a ţinut adversarul departe de poarta lui Pikford, reuşind să se instaleze pe prima poziţie. Locul 1 prezenta pentru englezi avantajul evoluţiei în optimi pe propriul teren, locul doi putea aduce un adversar mai facil, dar şi o deplasare la Copenhaga. În cealaltă dispută, la pauză, croaţii şi scoţienii se anulaseră reciproc şi la scorul înregistrat pe tabelă, 1-1, ambele formaţii erau eliminate. Modric cu un gol superb a sunat adunarea pentru vicecampioana mondială, Croaţia a mai punctat şi prin Perisic şi cu acest 3-1 a luat faţa Cehiei în clasament, graţie golaverajului. Preocupaţi să nu piardă la scor, cu gândul la poziţia a doua, cehii s-au trezit cu toate planurile date peste cap, dar important este că au ajuns în optimi.

Clasamentul final al grupei arată astfel: 1. Anglia 7 puncte, 2. Croaţia 4, 3. Cehia 4, 4. Scoţia 1.