SPORT ŞI BANI Victorie plătită greu, patru copci pentru fiecare repriză boxată

Ziarul BURSA #Sport / 17 septembrie 2019

Boxerul Tyson Fury a avut nevoie de 47 de cusături la ochiul drept după meciul câştigat la puncte cu suedezul Otto Wallin. "Viaţa greilor nu este uşoară" este titlul unei cărţi în care sunt prezentate poveştile unor mari pugilişti. Povestea lui Fury nu face decât să confirme faptul că banii în box se câştigă cu multe sacrificii. Promotorul Frank Warren, care a spus că Fury are 47 de cusături la ochi, a precizat că meciul revanşă cu americanul Deontay Wilder, programat în februarie 2020, ar putea fi amânat din cauza problemelor de sănătate ale boxerului britanic. Întrebat despre aceas-tă posibilitate, Fury a bravat, ca orice pugilist care se respectă: "Sunt gata de război. Cred că au fost peste 40 de cusături la ambele tăieturi. Ascultă, sunt în regulă! Este box. Nu poţi merge să înoţi şi să nu te uzi. Este un sport de luptă. Am mers la spital, m-au cusut, apoi am mers acasă. M-am trezit, am mers la cazinou, am câştigat cinci mii, am băut câteva beri şi acum o să mai beau câteva".

Boxerul britanic Tyson Fury l-a învins la puncte pe suedezul Otto Wallin, într-un meci la categoria grea într-o gală care a avut loc la Las Vegas. Fury a primit decizia de victorie în unanimitate, 116-112, 117-111, 118-110, după un meci de 12 reprize, dar a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a întoarce o luptă ce îi era defavorabilă. Pugilistul britanic a suferit răni serioase la ochiul drept în primele reprize şi a fost transportat direct la spital după înfruntarea cu boxerul suedez. "A fost o luptă extraordinară... În majoritatea timpului nu am putut vedea cu ochiul stâng", a declarat Fury (31 de ani), care fost campion WBA, WBO şi IBF al greilor. El ar trebui să boxeze, la 20 februarie 2020, cu americanul Deontay Wilder, campionul WBC, într-o revanşă a partidei din decembrie 2018, terminată la egalitate, dar acum meciul este sub semnul întrebării.