CEC Bank va reduce dobânzile în cazul clienţilor persoane juridice care au în derulare credite în lei şi valută sau care vor să contracteze astfel de credite prin reducerea dobânzii Prime Rate (PR), se precizează într-un comunicat de presă.
La creditele în lei, dobânda PR pentru persoanele juridice se reduce de la 7,90% pe an la 7,65% pe an, iar pentru creditele în valută de la 6,50% pe an la 6,25% pe an, în scădere cu 0,25%.
CEC Bank continuă politica de susţinere a clienţilor persoane juridice în accesarea fondurilor europene, menţinând nivelul Prime Rate pentru Fonduri Europene (PR FE) mai redus decât nivelul standard al indicelui. Noile valori ale PR FE sunt de 7,15% pe an pentru creditele în lei şi de 5,65% pe an pentru creditele în euro, în scădere cu 0,25% comparativ cu valorile anterioare.
Reducerile vor fi aplicate începând cu data de 1 martie.