CM RUSIA - ZIUA A PATRA Păcălirea fotbalului în stil brazilian!

Dan Nicolaie
Sport #CM Fotbal 2018 / 18 iunie 2018

Păcălirea fotbalului în stil brazilian!

Brazilia a avut comportamentul vacii generoase, care dă un lapte mult şi de calitate, dar, dintr-un motiv greu de explicat, la un moment dat dă cu piciorul găleţii. Pentru 10 minute, până la golul lui Coutinho, fosta campioană mondială a oferit un exemplu de fotbal spectacol, devieri, pase în viteză, driblinguri, ruperi de ritm. A venit un ordin de pe margine, de la mult contestatul tehnician Tite, s-a făcut pasul în spate, pentru conservarea energiei, şi a urmat un mic dezastru tradus în scorul de 1-1. Desigur în final a existat un forcing de 10 minute cu multe ocazii, dar când încerci să păcăleşti fotbalul, acesta te pedepseşte. Desigur, dacă eşti naţionala Norvegiei poţi încerca acest lucru, alte posibilităţi nu ai, dar când te numeşti Brazilia şi ai în componenţă jucători de o calitate tehnică excepţională nu ai voie să faci asta.

Neymar e bine, atrage atenţia prin tunsoare, în rest cam mult circ şi prea puţină eficienţă. În schimb Elveţia este numai eficienţă, ar avea nevoie si de puţin "circ" ca să fie mai plăcută.

Cu ce rămânem după acest prim meci al favoriţilor? Cu cele zece minute din prima repriză şi ultimele din a doua. Dacă jucătorii vor fi eliberaţi din sclavia defensivei şi vor fi lăsaţi să atace dezlănţuit, atunci Brazilia va fi cu adevărat periculoasă. Dintre echipele mari e singura care a avut un moment de sclipire, acoperit repede cu pătura prudenţei.

Opinia Cititorului ( 1 )

1. Palavre ... Mafia caselor de pariuri face si desface totul... Jnapanii au ales meciul perfect, Elvetia, inca de pe vremea lui Blatter este CEA MAI CORUPTA tara europeana in materie de trosbal ...