Echipa naţională a revenit la viaţă, egal de moral cu Italia

D.N.
Sport / 18 noiembrie 2010

Partida cu Italia, scor 1-1, a arătat o cu totul altă faţă a echipei naţionale de fotbal. Tinerii jucători Râpă, Ropotan, Pantilimon, Tătăruşanu, Deac, Stancu au demonstrat că au valoare şi au reuşit să colaboreze foarte bine cu experimentaţii Tamaş, Marica, Raţ. "A fost un meci bun, pe care l-am jucat împotriva unei echipe grele din fotbalul mondial. Chiar le-am spus băieţilor că un rezultat pozitiv ar putea schimba toată conjunctura din jurul naţionalei, într-una pozitivă. Au mai fost astfel de meciuri în istorie. Sunt rezultate de care te poţi agăţa, prin care capeţi putere, prin care arăţi jucătorilor că te poţi bate cu oricine. Pur şi simplu am obţinut mai puţin decât am meritat. Şi astăzi meritam să câştigăm, măcar prin ocaziile avute pe contraatac. A fost un an ghinionist, la cea mai mică greşeală am luat gol. Sper ca totul să se schimbe şi la anul să fie totul în favoarea noastră. Pe de-o parte pentru rezultatul obţinut, pentru jocul prestat, dar pe de altă parte suntem frustraţi că mai erau 5-6 minute până la o victorie mare. Am fi plecat cu un rezultat pozitiv şi de la Paris dacă n-ar fi fost faza din minutul 83, la fel şi-n Ucraina sau Turcia. Trebuie să continuăm să ne luptăm, să avem acea convingere, să ne batem pentru fiecare minge şi, cu siguranţă, vom avea rezultate", a spus Răzvan Lucescu imediat după meci. Golul echipei noastre a fost marcat, în minutul 34, de Ciprian Marica, tot el a înscris în proprie poartă în minutul 80.