FCSB s-a calificat în Europa League

F.D.
Sport / 30 august

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia austriacă LASK Linz, şi s-a calificat pe tabloul principal al Ligii Europa, relatează News.ro.

Bucureştenii au dominat startul partidei de pe stadionul Steaua, apoi Ziereis a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, în minutul 10. Adil Taoui a şutat şi el în minutul 15, iar gazdele au replicat prin ocazia lui David Miculescu, din minutul 43, când bucureşteanul a trimis pe paortă şi Siebenhandl a respins. Goalkeeperul oaspeţilor a prins şi şutul lui Florin Tănase, din minutul 45 şi la cabine s-a intrat cu scor alb. După pauză FCSB a controlat meciul, dar nu a reuşit să concretizeze decât în minutul 90+2, când Darius Olaru a pătruns pe stânga, a şutat dintr-un unghi imposibil şi a înscris golul unei calificări aşteptate de şase ani, de când FCSB a jucat ultima oară în grupele Ligii Europa.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Şut (Chiricheş 72), Baba Alhassan (Edjouma 46) - Al. Băluţă (D. Popa 46), Olaru, Miculescu (Baeten 77) - Fl. Tănase (Oct. Popescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

LASK LINZ: Siebenhandl - Bogarde (J. Boateng 90+5), Ziereis, F. Stojkovic, Bello - Talovierov - Usor (Tibidi 86), S. Horvath (Pintor 38), Taoui, V. Berisha - Ljubicic. ANTRENOR: Thomas Darazs

Cartonaşe galbene: Ngezana 31, D. Popa 88, F. Tănase 90+4 / V. Berisha 41, Usor 46, Ljubicic 47, Tibidi 87

Arbitri: Felix Zwayer - Robert Kempter, Christian Dietz - Sven Jablonski (toţi din Germania)

Arbitri VAR: Christian Dingert - Johann Pfeifer (ambii din Germania)