Medalie la gimnastică, spulberată de contestaţia SUA

O.D.
Sport / 5 august

Gimnastica noastră a avut timp de două minute o medalie de bronz la actuala ediţie a JO. România a încheiat participarea în competiţiile de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice fără medalie. În finala de la sol, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziţia a 4-a, cu aceeaşi notă - 13.700.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată cu 13.700 pentru exerciţiul de la sol, antrenorii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota. La rândul său, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 3, cu 13.700. Pentru câteva minute a avut medalie de bronz, dar americanii au făcut contestaţie la nota lui Jordan Chiles, care a trecut pe 3, cu 13.766, iar sportiva noastră a ajuns pe poziţia a patra.

Medalia de aur a revenit gimnastei Rebeca Andrade (Brazilia, 14.166), urmată de Simone Biles (SUA, 14.133). În finala de la sol au participat 9 gimnaste, după ce în calificări Ana Maria Bărbosu şi Rina Kishi (Japonia) au avut aceeaşi notă - 13.600 şi nu au putut fi departajate.

Tot luni, la bârnă, Sabrina Maneca Voinea a fost pe locul 8, după ce a căzut de două ori de pe aparat.

Opinia Cititorului ( 2 )

1. Cât de ușor a fost ca să o FURE pe sportiva din ROMÂNIA, așa , a pocnit din degete și gata medalia. O mare rușine !!!

Au reușit SUA să l convingă pe Johannis să trimită Patriot în Ukraina si nu reușește SUA să și dea o medalie la J.O.?