POTRIVIT MAE:  Ambasadorul Maior a fost rechemat după ce i s-a analizat mandatul

V.T.
Politică / 9 mai 2019

George Maior (Sursa foto: Twitter)

George Maior (Sursa foto: Twitter)

Propunerea Ministerului Afacerilor Externe (MAE) de rechemare a ambasadorului României în SUA, George Maior, a venit după analiza mandatului diplomatului, ale cărui acţiuni "nu îi mai permit să promoveze în mod credibil interesele României în Statele Unite ale Americii" arată un comunicat al MAE publicat, ieri, pe site-ul instituţiei.

"Propunerea de rechemare a avut la loc ca urmare a analizei MAE referitoare la mandatul ambasadorului George Maior şi s-a bazat pe evaluarea impactului asupra relaţiilor cu SUA, partener strategic al României, aşa cum rezulta din < < Raportul privind folosirea Serviciului Român de Informaţii de către domnul ambasador George Maior în scopuri personale > >, document oficial al Parlamentului României", punctează sursa citată.

Raportul Comisiei permanente a Camerei Deputaţilor şi a Senatului pentru controlul SRI a fost publicat la 18 aprilie, aminteşte ministerul.

Totodată, ministerul reiterează solicitarea Comisiei de politică externă a Senatului României ca MAE să facă o analiză referitoare la mandatul ambasadorului şi Decizia Curţii Constituţionale a României "referitoare la Protocoalele încheiate de SRI cu autorităţile judiciare prin care s-au adus atingeri grave ale drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor români sau intereselor României".

"Prin urmare, acţiunile menţionate nu îi mai permit domnului George Maior să promoveze în mod credibil interesele României în Statele Unite ale Americii", arată MAE.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis ieri, preşedintelui României, propunerea de rechemare a ambasadorului României în Statele Unite ale Americii, George Maior.

În conformitate cu legislaţia şi practica în domeniu, preşedintele, la propunerea Guvernului, acreditează şi recheamă reprezentanţii diplomatici ai României în străinătate.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5431
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3277
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8379
Gram de aur (XAU)Gram de aur442.3381

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb
PrevNext
LuMaMiJoViSaDu
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930