Trupele ruse au preluat joi dimineaţă ''controlul total'' al oraşului Izium din estul Ucrainei, a anunţat purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării de la Moscova, Igor Konaşenkov, transmite dpa, precizând că nu există o confirmare din partea ucraineană, conform Agerpres.
Izium, care înainte de război avea în jur de 48.000 de locuitori, se afla sub asediu de mai multe zile.
Potrivit Ministerului Apărării de la Moscova, mai mult de 60 instalaţii militare ucrainene au fost lovite în atacuri lansate în cursul nopţii.
În total, armata rusă a distrus 202 sisteme defensive de rachete, 257 de drone şi peste 1.500 de tancuri şi alte vehicule blindate de luptă ucrainene de la începutul ofensivei, în urmă cu o lună, a indicat Ministerul Apărării.
Informaţia nu poate fi verificată în mod independent, menţionează dpa.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 12:28)
Nu se poate, stiam ca Ucraina castiga. Are contra-atacuri si se apropie de Moscova.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 12:50)
Dupa o luna, mujicii au mai inaintat 6 km si au mai "cucerit" un sat:-)...Cum ar spune englezii, "it's a long way to Tipperary" :-)
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 16:47)
Armata rusa controleaza o suprafata mai mare ca cea a UK. In numai 3 saptamani.
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 16:50)
Hotarati-va mai. Nu mai inteleg nimic. Tu zici ca Rusia are tractoare, nu armata. Premierul polonez zice ca Putin " Va avansa spre Helsinki, Varşovia, Bucureşti, poate chiar Berlin. Germania trebuie să se gândească bine”, a adăugat Morawiecki.
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 17:24)
Si Lavrov zicea ca "in trei zile sunt cu tancurile la Berlin"...or fi avand vreun sat "Berlin" pe langa Moskova:-)
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 16:38)
Mai mai mai ...ce de apa revărsată e pe acolo ;)))) cât să oprească orice rus
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.03.2022, 17:49)
Se scufunda vasele rusesti in port ;))))