Superliga: Farul Constanţa - Petrolul Ploieşti 3-1

S.B.
Sport / 10 decembrie 2023

Echipa Farul Constanţa a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii. Este prima victorie pe teren propriu a constănţenilor după opt etape, informează news.ro.

La Ovidiu, portarul ploieştenilor, Zima, a intervenit încă din minutul 1, la şutul lui Budescu. În minutul 28, Marian Huja a comis un henţ în careu la o centrare a lui Dan Sîrbu şi arbitrul Chivulete a dictat penalti. A transformat Budescu, în minutul 31, şi gazdele au deschis scorul. Louis Munteanu a majorat scorul în minutul 52, din pasa lui Rivaldinho, iar Ionuţ Larie a reuşit să înscrie pentru 3-0 în minutul 78. După patru minute Paul Papp a redus din diferenţă cu o lovitură de cap, stabilind scorul final, Farul - Petrolul 3-1.

Farul reuşeşte prima victorie pe teren propriu după mai bine de două luni (2-1 cu Sepsi în etapa a 11-a, 30 septembrie) şi este pe locul 6 în clasament, cu 28 de puncte, trecând peste Petrolul - locul 7, cu 26 de puncte.

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu (Diogo Quieros 79), Dussaut - Vînă (D. Grosu 89), Artean, Grameni - L. Munteanu (N. Grigoryan 89), Rivaldinho (Mazilu 72), Budescu (Dănuleasa 79). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

PETROLUL: Zima - Papp, Meijers, Huja (Dumitriu 60), Ţicu - Doua, Seto (Mitrov 74), Jefferson (M. Roman 61) - A. Musi (I. Răducan 74), Grozav (M. Rădulescu 89), Jair. ANTRENOR: Florin Pîrvu

Cartonaşe galbene: Budescu 35, M. Popescu 54, Dussaut 61

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Sebastian Eugen Gheorghe, Andrei Constantinescu - Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Iulian Dima - Vasile Marinescu

Observator: Vasile Bratu