Cererea Beijingului către Washington a fost ca Statele Unite să pună în practică agenda "America First" şi să facă primul pas în reducerea arsenalului nuclear şi a cheltuielilor militare, după ce preşedintele american Donald Trump a propus Rusiei şi Chinei să îşi diminueze la jumătate cheltuielile destinate apărării, informează EFE.
'Ar trebui să pună în aplicare agenda 'America First' şi să fie primii care îşi reduc arsenalul nuclear şi cheltuielile militare', a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării, Wu Qian, în cadrul unei conferinţe de presă.
În ceea ce priveşte relaţiile militare bilaterale, Wu a afirmat că cele două părţi 'menţin comunicarea' deschisă pe canalul diplomatic militar şi că au existat contacte şi 'acorduri preliminare pentru a realiza schimburi în viitor'.
De asemenea, Wu şi-a exprimat speranţa ca SUA să colaboreze cu China 'în vederea unui obiectiv comun' şi pentru aceasta ar trebui 'să consolidăm comunicarea şi dialogul, să gestionăm în mod corespunzător dezacordurile şi diferenţele şi să desfăşurăm o cooperare bazată pe principiile respectului reciproc, coexistenţei paşnice şi cooperării'.
'În acest fel, se speră ca relaţiile militare dintre China şi SUA să aibă un început bun şi să continue să crească', a menţionat el.
Marţi, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Lin Jian, a declarat că 'cheltuielile limitate pentru apărare' ale Chinei 'răspund pe deplin nevoii de a apăra suveranitatea naţională, securitatea şi interesele de dezvoltare, precum şi pentru a menţine pacea mondială'.
'Comunitatea internaţională, în special marile puteri, trebuie să dea exemplu şi să fie promotori ai păcii. China a urmat întotdeauna o cale a dezvoltării paşnice', a spus el.
China a anunţat în martie 2024 o creştere cu 7,2% a cheltuielilor militare până la 1.600 de miliarde de yuani (222 miliarde de dolari) şi este de aşteptat să publice cifra din acest an la începutul lunii viitoare.
Unele voci susţin că bugetul militar dezvăluit de autorităţi este inexact şi că nu reflectă adevărata amploare a cheltuielilor reale de apărare ale Chinei, care în ultimii ani a finanţat o modernizare amplă a forţelor sale armate.
În plus, opacitatea extremă a programului nuclear chinez a atras critici din partea unor ţări precum SUA, care estimează că Beijingul are peste 500 de focoase nucleare operaţionale şi ar putea dubla această cifră până în 2030.
Opinia Cititorului