Candidatul coaliţiei de guvernare pentru alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, este de părere că al doilea mandat de preşedinte al lui Donald Trump este cu totul diferit de primul, pentru că a venit cu o echipă, cu o viziune. În ceea ce priveşte România, Antonescu spune că nu trebuie să înceapă un concurs de "a maimiţări trumpismul".
"Cred că a devenit clar pentru toată lumea ceea ce mulţi bănuiam şi anume că, într-adevăr, al doilea mandat Trump este ceva cu totul diferit de primul, că avem de-a face de această dată cu o echipă, cu o viziune, cu care putem fi sau nu de acord, pe care o putem înţelege sau nu, pe care o putem discuta, dar ea există (...) în fiecare zi enunţă lucruri super ştire, adică lucruri care deja sunt anunţate de la Casa Albă sau din zona directă administrativă, care sunt extrem de spectaculoase, unele din ele chiar punând nişte probleme foarte, foarte serioase, îngrijorătoare, spectaculoase, cum doriţi. E clar, deci, că avem de-a face cu ceva aproape revoluţionar, sau în orice caz cu hotărârea de a face schimbări majore, radical, repede", a declarat Crin Antonescu, miercuri seară, la Antena 3.
El a adăugat că "nimeni nu poate fi Trump" în România.
"Al doilea punct ferm pentru mine este că în România nu trebuie să înceapă un concurs între actori sau forţe politice în a maimuţări trumpismul. Pentru că este ridicol, pentru că nimeni nu poate fi Trump în România, pentru că România nu-i America. Că în România este important ca oamenii politici să înţeleagă ce vrea Trump, care vor fi consecinţele acţiunilor sale, cât este declaraţie şi cât este cu adevărat intenţie de a acţiona până la capăt?! Asta este foarte adevărat. Dar să vorbim despre trumpişti şi cine a fost sau cine este mai trumpist în România, e un concurs de slugărnicie", a spus Antonescu.
De asemenea, Crin Antonescu a subliniat că România trebuie să urmărească cu maximă atenţie mişcările preşedintelui american, Donald Trump.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.02.2025, 10:35)
Trump e mai coerent ,are o echipa din cei mai capabili americani, unii mai destepti ca el, ceea ce ar trebui sa dea rezultate.
Si e de partea vestului, de-asta il sustinem. Indiferent dc ne place sau nu ne place trump, trebuie sa-l sustinem. Vorba americanului, e un bully, dar e bully-ul nostru. Nu e omul rusilor, cum sperau rusii, e omul vestului, seful lumii libere.
Antonescu are dreptate ca nu trebuie sa fim slugarnici , adica nu ca ponta sau simion taras pe la mar a lago, dar recunoasterea faptului ca trump e un lider capabil, maturizat, cu cea mai buna echipa posibila.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.02.2025, 12:39)
Trump 2 pare un dictator hamesit ce se amuza crezandu-se Dumnezeu si trage cu ochiul dc atotputernicia-i e apreciata si/sau temuta. Ce idei macabre îi mai vin?!
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.02.2025, 13:35)
Al doilea mandat Trump poate distruge America ? Ceea ce se va intimpla este practic o forma de automultilare politica militara si economica .Retragerea lui Trump din organizatiile de ajutorare fie ele medicale sau economice vor permite Chinei si UE atragerea tuturor natiunilor in sfera lor de influenta dupa ce aceste organizatii vor fi preluate .imaginativa ce ar insemna ca miine intreg exportul de alimente al Americii sa fie oprit si sa nu fie lasat sa patrunda in UE si China ?Extrapolati .Nu avem nici o nevoie de masinile americane sau de alimentele lor atit de nocive .Nu avem nevoie nici de gazele lor lichefiate si nici de petrolul american .America va fi cuprinsa de rasmerite mai peste tot cu precadere in statele conduse de democrati .Un viitor trist pare a se vedea la orizont
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 06.02.2025, 14:33)
ai vorbit ca un rus adevarat.
ba da avem nevoie de americani.
unora ne plac produsele americane. ne plac si produsele romanesti.
cui nu-i plac , sunt si rusesti, chinezesti.
3.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.02.2025, 06:57)
A vorbit ca un rus adevarat pentru ca este rusnac.