DIN CAUZA REDUCERII CERERII, Preţul cărbunelui european a scăzut la minimul ultimilor 7 ani

Alexandru Costea
Materii Prime / 20 martie 2015

Preţul cărbunelui a scăzut, azi, pe piaţa europeană la cel mai redus nivel din ultimii şapte ani, în condiţiile în care guvernele, din SUA şi până în China, au intensificat eforturile pentru reducerea utilizării celei mai poluante surse de energie, transmite Bloomberg.

Preţul cărbunelui cu livrare peste un an în nordul Europei a coborât astăzi cu până la 0,7%, la 56,6 dolari/tonă, cel mai redus nivel atins după septembrie 2007. Preţurile acestor contracte, care se îndreaptă spre al treilea declin săptămânal, au scăzut cu 30% în ultimul an, pe fondul cererii mai mici din China.

Piaţa cărbunelui se află sub presiunea măsurilor de reducere a emisiilor cu efect de seră, dar analiştii anticipează totuşi o creştere a consumului acestui carburant în statele emergente, cel puţin până în 2030.

În China este aşteptată o creştere a consumului de cărbune la jumătate faţă de ritmul înregistrat în ultimii cinci ani, datorită utilizării în mai mare măsură a energiei nucleare, a gazelor naturale şi a energiei regenerabile, potrivit Citigroup.

"Putem anticipa o creştere a preţurilor cărbunelui pe termen lung, datorită cererii din China şi India. Pe termen scurt şi mediu, situaţia nu se va îmbunătăţi suficient pentru a susţine redresarea cotaţiilor", a declarat Paolo Coghe, analist la Societe Generale în Paris.

În Marea Britanie, liderii principalelor partide politice s-au angajat luna trecută să oprească generarea de energie la centralele pe cărbune care nu captează emisiile de gaze cu efect de seră.

Companiile Drax şi Royal Dutch Shell intenţionează să construiască centrale pe cărbune care vor avea capacitatea de a capta dioxidul de carbon şi de a-l stoca în locul zăcămintelor epuizate de petrol de sub Marea Nordului.

Germania urmează la rândul ei să limiteze cantitatea de dioxid de carbon pe megawatt pe care o pot emite centralele pe cărbune.

Companiile germane de utilităţi ar putea fi amendate dacă emisiile centralelor lor pe cărbune vor depăşi anumite limite, potrivit unor documente ale Ministerului Economiei citate de publicaţia Sueddeutsche Zeitung.

Persoane apropiate negocierilor dintre companii şi guvernul german au spus că unităţile de generare a energiei din cărbune ar putea fi ţinute ca rezervă, pentru situaţiile în care scade cantitatea de energie regenerabilă.

În China, ponderea energiei obţinute din cărbune va scădea de la 77% în 2013 la 58% în 2035, potrivit raportului anual Energy Outlook al grupului BP.

Exporturile de cărbune ale Rusiei, Columbiei şi Africii de Sud, principalii furnizori pentru Europa, au crescut anul trecut cu 8,7%, chiar dacă utilizarea cărbunelui pentru generarea de energie în Germania, cel mai mare consumator din regiune, a scăzut cu 12%, conform datelor Bloomberg.

În SUA, circa 17% din producţia de cărbune este în pericol să fie oprită, întrucât preţurile prea mici nu acoperă costurile, se arată într-un raport al Wood Mackenzie.

Scăderea cu 79% a preţului gazelor naturale de la un nivel record atins în 2008 a încurajat companiile energetice americane să renunţe la cărbune, în timp ce Agenţia pentru Protecţia Mediului pregăteşte reguli pentru reducerea emisiilor centralelor actuale care folosesc acest carburant.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9768
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5625
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.1610
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9082
Gram de aur (XAU)Gram de aur439.0006

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
solarenergy-expo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb