DNSC nu confirmă un nou potenţial atac cibernetic asupra Orange România

R.S.
Miscellanea / 18 martie

DNSC nu confirmă un nou potenţial atac cibernetic asupra Orange România

Compania Orange nu a fost contactată de către potenţiali atacatori şi nu a primit solicitări de negociere în legătură cu un posibil incident de securitate cibernetică, informează Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC), într-un comunicat publicat marţi, scrie Agerpres.

'În cursul zilei de ieri, 17.03.2025, în spaţiul public s-au propagat o serie de informaţii cu privire la un potenţial nou atac asupra companiei Orange. Mai precis, un atacator pretinde că ar fi extras date aparţinând orange.com şi orange.ro. Până în acest moment, compania Orange nu a fost contactată de către potenţiali atacatori şi nu a primit solicitări de negociere legate de un posibil incident de securitate cibernetică. Atât experţi ai Orange, cât şi specialişti din echipa DNSC au analizat mostrele de fişiere publicate, iar link-ul indicat trimite la aceleaşi arhive extrase în atacul cibernetic ce a avut loc recent asupra Orange Romania. Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) se află în contact permanent cu Grupul Orange pentru monitorizarea situaţiei. Vom reveni cu orice informaţii relevante referitor la acest caz, dacă va fi necesar', a transmis Directoratul.

În cursul zilei de luni, 17 martie, în mass-media a apărut informaţia potrivit căreia reţeaua de criminalitate cibernetică Babuk ar fi spart din nou sistemul companiei franceze de telecomunicaţii Orange şi ar fi furat 1TB de informaţii.

Pe data de 23 februarie 2025, operatorul de telecomunicaţii Orange România a fost victima unui atac cibernetic, în urma căruia instituţii guvernamentale, primării, unităţi de învăţământ, autorităţi publice, unităţi spitaliceşti, instituţii financiar-bancare şi asiguratori, companii de transport şi energie au fost afectate.

'Urmare a incidentului de securitate cibernetică care a afectat operatorul de telecomunicaţii Orange România (Orange RO) din data de 23 februarie 2025 şi mediatizat la data de 25 februarie 2025, Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC sau Directoratul), în calitate de autoritate naţională cu atribuţii în asigurarea securităţii spaţiului cibernetic naţional civil (cf. OUG 104/2021), a demarat o acţiune de analiză a incidentului cibernetic menţionat. DNSC este în contact cu Orange România privind incidentul, iar din concluziile preliminare ale analizei menţionăm că, pe lângă persoane fizice, au fost identificate şi persoane juridice inclusiv instituţii guvernamentale, primării, unităţi de învăţământ, autorităţi publice, unităţi spitaliceşti, instituţii financiar-bancare şi asiguratori, companii de transport şi energie', a precizat DNSC, într-un comunicat de presă.

Potrivit informaţiilor din presă, un hacker din grupul HellCat a furat şi publicat 380.000 de adrese de e-mail şi documente interne ale Orange România, iar diverse date confidenţiale, inclusiv detalii parţiale de carduri de credit şi informaţii angajaţi, au fost divulgate. Ulterior, compania a confirmat breşa într-o aplicaţie non-critică şi a anunţat că investighează incidentul pentru a minimiza efectele atacului, potrivit Agerpres.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5516
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.1759
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9132
Gram de aur (XAU)Gram de aur442.3181

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
solarenergy-expo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb