"Engie", interesată de activele geotermale deţinute de "Chevron" în Asia

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 7 aprilie 2016

Grupul francez de utilităţi "Engie" şi firma niponă "Marubeni" se numără printre societăţile care pregătesc luna aceasta oferte pentru activele geotermale deţinute de compania americană "Chevron" în Asia, evaluate la aproximativ trei miliarde de dolari, au declarat pentru Reuters, surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul, potrivit Agerpres.

Potenţialii cumpărători sunt atraşi de oportunitatea de a obţine controlul activelor geotermale situate în Indonezia şi Filipine.

Alte companii interesate sunt firmele asiatice "Medco Power", "Aboitiz" şi "Banpu Power", susţin sursele.

Reprezentanţii "Chevron", "Marubeni", "Engie", "Citigroup" şi "Aboitiz" nu au comentat informaţia.

"Medco", care operează două proiecte geotermale în Indonezia, a anunţat că este interesat să achiziţioneze activele "Chevron" şi va lua în considerare găsirea unui partener, din cauza valorii ridicate a activelor.

"Chevron", al doilea mare producător de ţiţei din SUA, vinde active pentru a compensa declinul prelungit al preţului ţiţeiului.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7543
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2911
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0152
Gram de aur (XAU)Gram de aur447.9253

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb