Liderul PNL Suceava, senatorul Gheorghe Flutur, a declarat, astăzi, într-o conferinţă de presă, că speră ca după alegerile locale din iunie, PNL să devină prima forţă politică din judeţ, potrivit unor surse din presă.
''Sper ca PNL să fie, prin vot, prima forţă politică din judeţ'', a declarat Flutur.
Potrivit liderului judeţean al liberalilor, obiectivul PNL Suceava este să obţină 20 dintre cei 37 de consilieri judeţeni, peste 60 dintre cei 114 primari, preşedinţia Consiliului Judeţean şi Primăria Suceava.
Flutur a făcut apel către celelalte forţe politice pentru o campanie civilizată, fără atacuri la persoană, bazată pe programe electorale ce vizează proiecte de dezvoltare ale judeţului.
''Ne-am pregătit pentru o campanie curată, bazată pe proiecte şi soluţii la problemele identificate (...) Fac apel şi la celelalte partide pentru o astfel de atitudine'', a spus Flutur.
El a arătat că sloganul PNL în această campanie este ''Repornirea dezvoltării judeţului Suceava'' şi a spus că are, în calitate de lider judeţean al partidului şi candidat pentru preşedinţia CJ, ''un program foarte ambiţios pentru recuperarea timpului şi investiţiilor pierdute în ultimii patru ani, aducerea de noi proiecte şi o nouă abordare regională''.
''Suntem al patrulea judeţ din ţară ca număr de locuitori şi ca aşezare strategică şi ca suprafaţă. Trebuie să jucăm acest rol regional'', a subliniat liderul PNL.
Printre priorităţile PNL în această campanie se află crearea de locuri de muncă în judeţ, dar şi programul de asociere cu judeţul Botoşani.
''În oferta noastră va fi programul de asociere cu judeţul Botoşani, pe care vrem să-l depunem pe Fondul European pentru Investiţii Strategice, lista lui Juncker. Am avut o discuţie şi cu cei de la Botoşani, cu actualul preşedinte al CJ şi cu primarul Sucevei, Ion Lungu, pentru crearea parcului economic de inovaţie din Nordul Moldovei (...) Avem in vedere crearea unui centru de excelenţă la USV pentru aplicare pe industria alimentară. USV trebuie sa fie partener în toate marile proiecte'', a adăugat Flutur.
Totodată, el doreşte un parteneriat cu toate primăriile din judeţ, indiferent de formaţiunile politice din care fac parte primarii, potrivit aceloraşi surse.