Împăratul Japoniei, Naruhito speră în dezarmarea nucleară

M.S.
Internaţional / 23 februarie

Împăratul Japoniei, Naruhito speră în dezarmarea nucleară

Împăratul Japoniei, Naruhito a împlinit 65 de ani, ocazie cu care a subliniat importanţa transmiterii istoriilor din timpul celui de-al Doilea Război Mondial către tinerile generaţii, având în vedere că memoria războiului începe să se estompeze.

El a promis să contribuie la promovarea înţelegerii istoriei şi a determinării pentru pace.

Naruhito a menţionat că este dificil pentru tineretul de astăzi să audă poveştile directe ale celor care au trăit prin război, având în vedere că supravieţuitorii îmbătrânesc.

Împreună cu soţia sa, împărăteasa Masako, şi alţi membri ai familiei, a salutat susţinătorii de la balconul Palatului Imperial.

Naruhito a subliniat că, în calitate de lider născut după război, va continua tradiţia tatălui său, fostul împărat Akihito, în promovarea păcii.

În acest context, preocupările sale sunt aliniate cu cele ale supravieţuitorilor atacurilor atomice de la Hiroshima şi Nagasaki, care speră într-un progres al dezarmării nucleare.

Naruhito şi Masako urmează să viziteze Hiroshima, Nagasaki şi Okinawa pentru a aduce un omagiu victimelor războiului.

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6187
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2332
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9795
Gram de aur (XAU)Gram de aur456.5018

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb