Omul de afaceri român Dinu Patriciu şi fostul premier georgian Vladimer Lado Gugenidze au cumpărat Banca Populară a Georgiei, prin intermediul unui vehicul de investiţii, de la compania Eurooil, subsidiară a RAK Investment, potrivit agenţiei Interfax.
Autoritatea georgiană de supraveghere a confirmat că banca a fost vândută, dar a refuzat să ofere detalii. În schimb, o sursă din interiorul băncii a precizat că directorul general al Băncii Populare, Zurab Tsulaya, va face un anunţ oficial, în cadrul unei conferinţe de săptămâna viitoare.
Sursele citate de ziarul georgian Commersant susţin că Patriciu ar fi plătit 7 milioane dolari pentru acţiuni.
"Ştim că Patriciu este în prezent în Georgia, dar nu a fost făcut niciun anunţ oficial", au afirmat jurnaliştii de la Commersant.