Banca Transilvania (TLV - simbol BVB) va achiziţiona 6.818.672 de titluri proprii pentru a fi oferite gratuit în cadrul unui program de fidelizare a salariaţilor pe o perioadă de cel puţin trei ani, potrivit unui comunicat remis azi Bursei de Valori Bucureşti.
"În baza hotărârii AGEA din data de 20.04.2014 şi a rezoluţiei Consiliului de Administraţie din data de 22.05.2015, un număr de 6.818.672 acţiuni vor fi atribuite către salariaţii din cadrul Băncii Transilvania cu performanţe deosebite în activitatea profesională", arată sursa citată.
Acţiunile sunt destinate salariaţilor din cadrul Grupului Financiar Banca Transilvania, care îndeplinesc următoarele criterii: "au avut rezultate deosebite în anul 2014; acceptă condiţionările planului de fidelizare aprobat de Consiliu de Administraţie pentru 2013 - 2015; au o conduită morală, profesională, socială în acord cu standardele băncii, adoptate prin Codul de Conduită; se implică activ şi eficient în promovarea intereselor şi produselor băncii aferente domeniului lor de activitate; promovează buna comunicare şi creează un climat de muncă adecvat realizării unor performanţe deosebite", conform sursei.
Valorile mobiliare oferite sunt acţiuni nominative dematerializate, tranzacţionate la categoria I la BVB.