Premier Energy Group raportează venituri normalizate de 1,3 miliarde de euro şi o EBITDA de 103 milioane de euro în 2024

M.B.
Piaţa de Capital / 28 februarie

Premier Energy Group raportează venituri normalizate de 1,3 miliarde de euro şi o EBITDA de 103 milioane de euro în 2024

Premier Energy Group a înregistrat în 2024 venituri normalizate de 1,263 miliarde de euro, în creştere cu 45% faţă de anul anterior, şi o EBITDA normalizată de 103 milioane de euro, cu 14% peste nivelul din 2023, potrivit unui comunicat transmis redacţiei. În trimestrul al patrulea, veniturile normalizate au atins 422 de milioane de euro, în creştere cu 65% faţă de aceeaşi perioadă din 2023, iar EBITDA a fost de 30 de milioane de euro, în creştere cu 25%.

"Încheiem 2024 mulţumiţi de rezultate, având în vedere provocările pieţei de energie. În ciuda volatilităţii preţurilor şi a costurilor ridicate de echilibrare, modelul nostru de operare integrat ne-a permis să menţinem o creştere solidă. Am crescut producţia de energie regenerabilă cu 63%, ne-am extins segmentul de furnizare şi am consolidat reţeaua de infrastructură. Integrarea Premier Energy Furnizare ne-a întărit poziţia printre principalii furnizori de energie din România, iar achiziţiile din sectorul eolian, de aproximativ 100 MW, ne-au extins portofoliul regenerabil", a declarat Jose Garza, CEO Premier Energy Group.

În 2024, compania a achiziţionat un parc eolian de 18 MW în Drânceni, România, în luna aprilie, urmat de Mihai Viteazu, un parc eolian de 80 MW, în luna iulie. Cu toate acestea, profitabilitatea sectorului regenerabil a fost afectată de costurile ridicate de echilibrare, care în lunile mai şi iunie au fost de trei până la cinci ori mai mari decât în 2023. Acest context a determinat o scădere de 38% a EBITDA pentru acest segment, impactul fiind mai mare în prima jumătate a anului, în timp ce în a doua jumătate scăderea s-a redus la 4%, iar în trimestrul patru EBITDA regenerabilă a crescut cu 14%.

O contribuţie semnificativă la creşterea din 2024 a venit din integrarea Premier Energy Furnizare, fosta CEZ Vânzare, achiziţionată în aprilie. Această tranzacţie a adus în Grup 1,3 milioane de clienţi de energie electrică şi gaze naturale. Din momentul achiziţiei, Premier Energy Furnizare a generat venituri de 279 de milioane de euro şi o EBITDA de 7 milioane de euro, în ciuda constrângerilor de reglementare, precum plafonarea preţurilor şi limitarea remunerării costurilor de echilibrare, potrivit comunicatului.

Premier Energy a înregistrat o creştere de 74% a volumului de energie electrică furnizată şi o majorare de 42% a volumelor de gaze naturale livrate, excluzând impactul Premier Energy Furnizare. Divizia de gaze naturale a avut venituri de 363 de milioane de euro, în creştere cu 19% faţă de anul anterior. În 2024, compania a investit 24 de milioane de euro în active noi de distribuţie, care urmează să fie incluse în Baza de Active Reglementate în 2025, estimată la 93 de milioane de euro. EBITDA diviziei de gaze naturale a crescut cu 125% faţă de anul precedent, ajungând la 34 de milioane de euro.

În Republica Moldova, veniturile conform IFRS au scăzut cu 12%, până la 369 de milioane de euro, din cauza ajustărilor tarifare. După normalizarea deviaţiilor tarifare şi a modificărilor de tarif pentru energia nefacturată, veniturile normalizate au crescut cu 8%, ajungând la 413 milioane de euro. EBITDA normalizată pentru Moldova a fost de 39 de milioane de euro, în creştere cu 6%, compania menţinând o cotă de piaţă de 70%.

"Premier Energy a obţinut o performanţă solidă în 2024, cu o EBITDA de 103 milioane de euro, demonstrând o gestionare eficientă a costurilor şi o operare robustă. Creşterea anuală de 45% a veniturilor subliniază forţa modelului nostru de afaceri integrat şi capacitatea de a implementa tranzacţii strategice pentru dezvoltare sustenabilă. Ne menţinem o poziţie financiară stabilă, cu o datorie netă ajustată de 51 de milioane de euro şi un sold de numerar puternic. În 2025, prioritatea noastră va fi optimizarea fluxului de numerar, implementarea proiectelor din portofoliu şi o alocare disciplinată a capitalului pentru a asigura creştere pe termen lung", a declarat Peter Stohr, CFO al Premier Energy Group, potrivit unui comunicat transmis redacţiei.

Profitul net pentru 2024 a fost de 24 de milioane de euro, marcând o scădere de 69%, influenţată de deviaţiile tarifare din Moldova. Ajustat pentru aceste deviaţii şi pentru cheltuielile unice de achiziţie, profitul net normalizat a fost de 43 de milioane de euro, în creştere cu 5% faţă de anul anterior, în ciuda costurilor mai mari ale dobânzilor, generate de nivelurile ridicate ale capitalului de lucru.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9765
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7844
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3023
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0281
Gram de aur (XAU)Gram de aur440.4318

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb