Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma

Amalia Ionescu
Sport / 20 mai 2017

Simona Halep (Sursa foto: Facebook)

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 4 WTA, a acces astăzi în finala turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o pe olandeza Kiki Bertens, favorită 15 şi locul 20 WTA, cu scorul de 7-5, 6-1.

Halep a început meciul cu un break, apoi şi-a câştigat serviciul, dar a fost egalată la 2. După ce a condus cu 4-2, Halep a fot egalată la 4, dar a reuşit să se impună în primul set cu scorul de 7-5, după 49 de minute.

La scorul de 6-5, Halep a cerut intervenţia antrenorului Darren Cahill. "Trebuie să te relaxezi, faci treabă bună, fă jocul tău normal", i-a spus Cahill lui Halep, potrivit News.ro.

Setul doi a fost la discreţia jucătoarei noastre, care s-a impus cu scorul de 6-1.

Meciul a durat o oră şi 17 minute.

În finală, Simona Halep va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Garbine Muguruza (Spania), locul 7 WTA şi cap de serie 3, şi Elina Svitolina (Ucraina), locul 11 WTA şi favorită 8.

Pentru accederea în finala de la Roma, Halep va primi 230.565 de euro şi 585 de puncte în clasamentul WTA.

Halep are şansa de a câştiga al doilea turneu consecutiv în acest an, după ce s-a impus săptămâna trecută la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid.