Statele membre G7 încearcă să afişeze o unitate la reuniunea din Canada

S.B.
Internaţional / 14 martie

Statele membre G7 încearcă să afişeze o unitate la reuniunea din Canada

Miniştrii de Externe din statele membre G7 îşi continuau negocierile pentru a vorbi pe o singură voce despre Ucraina, în pofida unei abordări mai conciliante faţă de Moscova a lui Donald Trump, potrivit news.ro.

Ministrul de Externe al Canadei, care deţine preşedinţia G7, urmeasă să se exprime vineri, în ultima zi a reuniunii.

Unitatea G7 - din care fac parte Canada, Franţa, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit şi Statele Unite - este puternic zdruninată de revenirea la Casa Albă a lui Donald Trump, care s-a apropiat în mod spectaculos de Vladimir Putin şi poartă un război comercial împotriva aliaţilor săi apropiaţi.

Un purtător de cuvânt al diplomaţiei japoneze, Toshihiro Kitamura, şi-a exprimat speranţa ca G7 să ajungă la o declaraţie comună cu privire la Ucraina.

"Dacă nu o facem, acest lucru va fi doar în folosul unor ţări ca China şi Rusia", şi-a exprimat îngrijorarea Toshihiro Kitamura.

O sursă diplomatică declară AFP că "mai este de lucru" pentru ca să se ajungă la un acord. "Toată lumea se observă, fiecare rămâne pe pizţia sa, dar fără să să fie ofensiv", potrivit acestei sure.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

15 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3881
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3816
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8120
Gram de aur (XAU)Gram de aur454.7122

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb