Preşedintele Volodimir Zelenski a numit pe generalul-maior Andriy Hnatov în funcţia de şef al Statului Major general al Ucrainei, în contextul în care Kievul încearcă să accelereze reformele armatei, potrivit Reuters, care relatează cele ce urmează.
Un decret publicat pe site-ul prezidenţial menţionează că generalul Hnatov, fostul adjunct al şefului de stat major, îl va înlocui pe generalul-locotenent Anatoliy Barhilevych.
"Schimbăm în mod constant forţele armate pentru a le face şi mai pregătite pentru luptă. Pentru a atinge acest obiectiv, schimbăm sistemul de conducere şi introducem standarde clare", a declarat ministrul Apărării, Rustem Umerov, într-un comunicat.
Hnatov are 27 de ani de experienţă militară, având un parcurs de la comandant de brigadă de marini până la conducerea trupelor în regiunea Donetsk din estul Ucrainei.
Barhilevych va superviza acum standardele militare şi va întări disciplina în armată, a adăugat ministrul.
În al patrulea an al războiului cu Rusia, Ucraina caută să îşi restructureze şi să îşi întărească armata, în timp ce se luptă cu un inamic mult mai mare.
Ucraina se află pe defensive pe câmpul de luptă, trupele Kievului retrăgându-se din regiunea rusă Kursk şi făcând faţă unei presiuni tot mai mari în regiunea Donetsk, estul Ucrainei, unde trupele ruse au avansat timp de luni de zile.
Analiştii militari estimează că aproximativ 880.000 de persoane activează în prezent în forţele armate ucrainene.
În ciuda provocărilor de război, ţara a implementat schimbări pentru a renunţa la moştenirea sovietică şi a face armata mai eficientă, numind comandanţi mai tineri cu experienţă în luptă şi susţinând inovaţiile. Anul trecut, Ucraina a introdus o forţă dedicată sistemelor nemanned, conform sursei citate.
La începutul acestui an, oficialii militari ucraineni au declarat că ţara va renunţa la sistemul bazat pe brigăzi în favoarea unui sistem de "corpul" cu unităţi mai mari, urmărind îmbunătăţirea coordonării între forţele sale, care se întind pe mai mult de 1.000 de kilometri de front şi accelerarea procesului de luare a deciziilor.
Una dintre unităţile de vârf ale Ucrainei - Brigada 3 de asalt separată - a anunţat vineri că a fost reorganizată într-un corp.
"Plănuim să schimbăm principiile şi metodele acestui război", a spus comandantul Andriy Biletskyi într-un videoclip în care anunţa schimbarea. "Asta înseamnă schimbarea cursului războiului în favoarea Ucrainei".
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 16.03.2025, 20:09)
Iar l a schimbat ?
Ce trist, ca de obicei inlocuitul dispare, de ce oare in ucraina nu o exista opozitie, te intrebi cateodata?
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 16.03.2025, 20:14)
Kirillo Budanov directorul general al Serviciului de Contrainformatii
al Ucrainei a declarat in parlament: Ucraina ca tara va inceta sa mai
existe, daca nu incepe pana in vara tratativele de pace cu Rusia.
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 16.03.2025, 20:46)
Artem Dmytruk, parlamentar Verhovna Rada, a declarat ca
Volodimir Zelenszkij a furat mai mult decat toti presedintii
Ucrainei la un loc. Ucraina corupta, este condus de oligarhi
corupti si lipseste total democratia din tara - a declarat
fostul ministru de finante a Germaniei intr-un interviu
dat la Frankfurter Allgemeine Zeitung