ANPC a efectuat controale pe Valea Prahovei

S.B.
Miscellanea / 8 martie

ANPC a efectuat controale pe Valea Prahovei

Inspectorii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului au efectuat o serie de controale la pensiuni, hoteluri, restaurante şi magazine de produse alimentare de pe Valea Prahovei în urma cărora au găsit alimente expirate, bucătării cu gândaci şi cu ustensile murdare, saltele pătate, băi cu mucegai, potrivit unui comunicat al autorităţii.

În urma verificărilor efectuate asupra a 88 de operatori economici, au fost aplicate 123 de amenzi contravenţionale în valoare totală de 1.191.500 lei şi 40 de avertismente. De asemenea, au fost dispuse 6 opriri temporare ale prestărilor de servicii până la remedierea abaterilor şi 2 propuneri de suspendare a activităţii pentru până la 6 luni pentru unii operatori economici.

Principalele abateri constatate au fost:

- Produse fără elemente de identificare şi caracterizare

- Produse cu data limită de consum depăşită

- Agregate frigorifice neigienizate corespunzător

- Lipsa mijloacelor de măsurare omologate

- Depozitarea necorespunzătoare a materiilor prime şi a preparatelor culinare

- Depozitarea produselor refrigerate la temperaturi incorecte

- Liste de meniu incomplete şi lipsa ingredientelor cu potenţial alergen

- Lipsa autorizaţiilor de funcţionare

Controalele vor continua până duminică inclusiv. ANPC subliniază că va monitoriza în continuare respectarea normelor de protecţie a consumatorilor şi va lua măsuri pentru a asigura un standard ridicat al serviciilor oferite turiştilor.

"Controalele vor continua până duminică inclusiv. ANPC subliniază că va monitoriza în continuare respectarea normelor de protecţie a consumatorilor şi va lua măsuri pentru a asigura un standard ridicat al serviciilor oferite turiştilor", a transmis ANPC.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5115
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3594
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7821
Gram de aur (XAU)Gram de aur441.8413

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb