Franţa şi Germania monitorizează îndeaproape revolta Wagner

S.B.
Internaţional / 24 iunie 2023

Franţa şi Germania monitorizează îndeaproape revolta Wagner

Franţa şi Germania urmăresc îndeaproape situaţia din Rusia, unde liderul grupului de mercenari Wagner a declanşat o revoltă împotriva armatei, au anunţat sâmbătă Palatul Elysee şi guvernul de la Berlin, informează Agerpres.

"Preşedintele urmăreşte situaţia îndeaproape. Rămânem concentraţi pe susţinerea Ucrainei", a precizat preşedinţia franceză.

"Guvernul urmăreşte cu atenţie evenimentele din Rusia", a declarat un purtător de cuvânt al guvernului german pentru AFP.

Evgheni Prigojin a afirmat sâmbătă dimineaţă că se află la cartierul general al armatei ruse de la Rostov-pe-Don, centru nevralgic al operaţiunilor militare în Ucrainei. El a afirmat că răspunde astfel bombardării trupelor sale de către armată.

Preşedintele rus Vladimir Putin s-a adresat ruşilor într-o alocuţiune televizată, evocând o trădare şi "o lovitură de pumnal în spate".

Opinia Cititorului ( 6 )

  1. Rusia a mai cunoscut asemenea momente. Armata Rosie exista si astazi. nu insa si albii. Si Prigojin este un paduche in fata armatei Rusiei. Asa ca Germania si Franta pot sa tot monitorizeze... ca daca o sa se trezeasca ursul, doar frau, fraulein si de data aceasta si madam, madmazele-le de pe acolo se vor bucura dupa ce vor fi violate de 20-30 de rusi asa cum a mai fost in 40 in Germania.

    1. Deci va asteptam "la Berlin in trei zile"?...treceti si prin Kiev pentru o vodka si un bors:-)?

      Eh, în sfârșit un comentariu conform regulamentului. :)))))))

      Numai rus să nu fii în următoarea sută de ani! 

    Monitorizati cu atentie si preocupare.

    Si pe Erdogan visau militarii sa'l execute.

    Putin si Erdogan nu sunt Ceausescu - o marioneta de care securistii se foloseau pentru a'si face afacerile. 

    1. Turcia este de facto în budă... economică.

      China ajunge în aceeași stare cât de curând. 

      Sovietul tău drag e istorie. 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Forumul investitorilor 2025
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6544
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2472
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9694
Gram de aur (XAU)Gram de aur436.1308

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb