GM nu negociază un sprijin financiar pentru "Vauxhall"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 2 aprilie 2009

"General Motors" Corp. (GM), cel mai mare constructor auto din SUA, anunţă că nu a încercat să negocieze cu guvernul londonez obţinerea unui ajutor de 600 de milioane de lire sterline (859 milioane de dolari) pentru divizia sa din Marea Britanie, "Vauxhall Motors Holdings" Ltd., negând astfel informaţiile apărute în acest sens ieri, în Financial Times.

"Am purtat discuţii cu guvernul Marii Britanii, privind viabilitatea GM Europe, însă acestea nu sunt suficient de înaintate ca să implice şi anumite cifre", a precizat directorul de comunicare al GM pentru Marea Britranie, Denis Chick.

Menţionăm că, potrivit Financial Times, directorul "Vauxhall" a înaintat cererea de finanţare Departamentului britanic pentru afaceri şi companii, după ce GM a anunţat planuri de restructurare pentru afacerile din SUA. Autorităţile de la Washington cred, însă, că singura soluţie pentru GM, care beneficiază de sprijin de la statul american, este intrarea sub protecţia Legii falimentului.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7543
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2911
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0152
Gram de aur (XAU)Gram de aur447.9253

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb