Noul premier canadian Mark Carney a declarat, la Paris, că doreşte să consolideze relaţiile ţării sale cu ''aliaţi de încredere'' din Europa, într-o perioadă când Canada se află sub presiunea comercială a Statelor Unite şi este ţinta ameninţărilor repetate cu anexarea formulate de preşedintele american Donald Trump, informează mass-media internaţională de la care transmitem cele ce urmează.
''Este mai important ca niciodată pentru Canada să-şi consolideze legăturile cu aliaţii noştri de încredere, cum este Franţa'', a spus Carney, care s-a întâlnit cu preşedintele Emmanuel Macron cu ocazia primei sale vizite externe de la preluarea funcţiei de premier al Canadei. Ulterior, el se va deplasa la Londra.
''Trebuie să consolidăm colaborarea între ţările noastre pentru a ne asigura securitatea, pe cea a aliaţilor noştri şi pe cea a lumii întregi. Trebuie să ne întărim legăturile diplomatice pentru face faţă, împreună, acestei lumi tot mai instabile şi periculoase'', a adăugat şeful executivului canadian.
Carney şi Macron au insistat pe dorinţa de a lucra împreună pentru a sprijini în continuare Ucraina şi pentru securitatea Europei, într-o perioadă când SUA ameninţă cu dezangajarea şi intenţionează să negocieze pacea direct cu Rusia.
Franţa şi Canada sunt ''puteri ale păcii, aliaţi de încredere'' care vor continua să ceară Rusiei ''angajamente clare pentru o pace durabilă'' în Ucraina, a insistat Emmanuel Macron.
Cele două ţări vor o ''pace solidă şi durabilă, însoţită de garanţii robuste care vor proteja Ucraina faţă de orice nouă agresiune rusă şi vor permite asigurarea securităţii în întreaga Europă'', a spus şeful statului francez.
Într-o aluzie evidentă la Trump, Macron a afirmat că, în opinia sa, Canada este un bun exemplu de ţară care îşi apără interesele naţionale şi care în acelaşi timp este cooperantă pe scena globală.
Decizia lui Mark Carney de a face prima vizită externă la Paris, şi nu la Washington, a fost luată după ce preşedintele american Donald Trump a amplificat tensiunile comerciale atât cu Canada, cât şi cu Europa.
1. fără titlu
(mesaj trimis de esop în data de 17.03.2025, 17:13)
Vom vedea curind aparitia unor noi puteri nucleare(Japonia ,Coreea de Sud ,Germania si poate si Polonia si Australia ) sau asa cum ne zicea daunazi Trump puteri posesoare de alte capacitati militare pe care nici macar nu am dori sa le cunostem ceea ce ne duce cu gindul la tot ceea ce se intimpla acum in lume .Se pare ca rachetele care sfideaza legile fizicii ale lui Putin nu prea mai sunt de actualitate ele fiind doar o iluzie o minciuna de moment .Franta face un joc extrem de important si aliatii vin cu totii linga Europa .