Ministerul Finanţelor a anunţat, joi, lansarea noii ediţii a Programului Fidelis, care se va derula între 7 şi 14 martie 2025, potrivit Agerpres. Titlurile de stat destinate populaţiei vin cu dobânzi neimpozabile de până la 7,80% pentru emisiunile în lei şi de 6% pentru cele în euro.
Investitorii care aleg titlurile de stat Fidelis, ediţia din martie, vor beneficia de dobânzi de 6,80% pentru scadenţa la 1 an, 7,50% pentru 3 ani şi 7,80% pentru 5 ani la emisiunile în lei. În cazul celor în euro, dobânzile sunt de 3,75% pentru titlurile cu scadenţă la 2 ani şi de 6% pentru cele la 7 ani.
Pentru donatorii de sânge, Ministerul Finanţelor oferă o tranşă specială pentru titlurile în lei cu scadenţă la 1 an, având o dobândă de 7,80%. De asemenea, pragul minim de subscriere pentru aceştia a fost redus la 500 de lei, faţă de 5.000 de lei în cazul investitorilor obişnuiţi.
Printre noutăţile programului Fidelis din 2025 se numără lansările lunare, perioada de subscriere de 6 zile lucrătoare la începutul fiecărei luni şi anunţarea dobânzilor şi scadenţelor pentru ediţiile viitoare la finalul lunii curente, transmite agenţia de ştiri.
Un alt element nou este parteneriatul cu TradeVille şi Libra Bank, care se alătură Băncii Transilvania, BCR, BRD şi Alpha Bank în procesul de subscriere şi tranzacţionare a titlurilor.
Titlurile Fidelis pot fi vândute înainte de maturitate, iar investitorii primesc dobândă pentru perioada de deţinere, în funcţie de preţul tranzacţionat pe bursă. Valoarea nominală a unui titlu de stat este de 100 de lei pentru emisiunile în lei şi 100 de euro pentru cele în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv 1.000 de euro.
Opinia Cititorului