"PCC SE" şi-a exprimat din nou interesul pentru "Oltchim"

F.A.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 3 noiembrie 2010

Compania germană "PCC SE", care deţine 12,15% din capitalul "Oltchim" Râmnicu Vâlcea (OLT), şi-a exprimat din nou interesul pentru participarea la privatizarea combinatului chimic controlat de stat, trimiţând în acest sens o scrisoare acţionarului majoritar, Ministerul Economiei.

"PCC SE consideră că cel mai important este ca Oltchim să înceapă să funcţioneze ca o companie auto-sustenabilă, bazându-se pe respectarea standardelor şi principiilor de afaceri", se mai arată în comunicatul companiei.

Ministerul Economiei a anunţat, în urmă cu aproape două săptămâni, în urma discuţiilor cu Fondul Monetar Internaţional (FMI), că intenţionează să scoată din nou la privatizare combinatul chimic.

Oltchim are un capital social de 34,3 milioane lei, divizat în 343 milioane de acţiuni cu o valoare nominală de 0,1 lei. Compania este controlată de stat, care deţine prin Ministerul Economiei 54,79% din titluri.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. nu ii creditez cu prea mari sanse in labirintul faradelegii romanesc insa consider ca sunt foarte motivati ... sper in revitalizarea combinatului.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3711
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2912
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8568
Gram de aur (XAU)Gram de aur465.3708

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb