Primăria Oradea a încheiat un contract de credit de peste 10 milioane de euro

Ziarul BURSA #Companii #Servicii Publice / 25 februarie 2011

Primarul din Oradea, Ilie Bolojan, a semnat, ieri, cu o bancă din Austria, un contract de credit în valoare de peste zece milioane de euro, creditul urmând să fie folosit pentru cofinanţarea investiţiilor în infrastructura de afaceri şi introducerea utilităţilor în parcul industrial Eurobusiness.

Potrivit unui comunicat al Primăriei Oradea, primarul Ilie Bolojan a semnat, ieri, cu directorul regional al băncii austriece HYPO Niedroesterreich Gruppe Bank AG (HYPO NOE), Matei Creiveanu, un contract de credit în valoare de 10,36 de milioane de euro. "Creditul este contractat de municipalitate pe o perioa-dă de 15 ani, cu o perioadă de graţie de trei ani. HYPO NOE a fost selectată în cadrul unei proceduri de achiziţie publică la care au mai participat, în calitate de ofertanţi, Banca Comercială Română, UniCredit Ţiriac Bank SA şi OTP Bank Romania SA", se arată în comunicatul citat de Mediafax.

Creditul va fi folosit de Primăria Oradea pentru cofinanţarea investiţiilor în infrastructura de afaceri şi asigurarea cu utilităţi publice a parcului industrial Eurobusiness Oradea. Valoarea totală a proiectului privind asigurarea cu utilităţi publice a parcului industrial se ridică la 23,79 de milioane de euro, din care 9,67 de milioane de euro reprezintă fonduri europene nerambursabile şi 3,76 de milioane de euro finanţare din bugetul local.

Proiectul urmează să fie realizat în perioada 2011-2013 şi vizează în special construcţia infrastructurii stradale, de alimentare cu apă, de canalizare şi de alimentare cu energie electrică şi termică a parcului industrial aflat în proprietatea municipiului.

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9771
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6005
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2179
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9460
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.4406

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb