Biroul Politic al PNL i-a împuternicit pe cei doi copreşedinţi ai partidului - Alina Gorghiu şi Vasile Blaga - să poarte discuţii cu UNPR pentru formarea de majorităţi la nivelul judeţelor, a declarat astăzi vicepreşedintele liberal Sulfina Barbu, potrivit unor surse din presă.
Ea a subliniat că nu a fost făcută nicio propunere oficială pentru o alianţă sau fuziune cu progresiştii, adăugând că liberalii trebuie să realizeze o analiză sociologică, pentru a vedea dacă electoratul PNL ar fi de acord cu o fuziune cu UNPR.
"Toate aceste discuţii au fost lansate pe piaţă de alţi factori decât cei din PNL sau au fost atribuite ca fiind date pe surse. Foarte sincer vă spun că în Biroul Politic trecut PNL a împuternicit cei doi copreşedinţi să discute cu UNPR pentru majorităţi la nivelul judeţelor, la nivelul municipiilor şi la nivelul unităţilor administrativ-teritoriale. Astăzi vom afla rezultatul discuţiilor. Deoarece nu a fost nicio propunere oficială pentru alianţă sau fuziune, consider că discutăm despre propuneri făcute din afara partidului", a declarat Sulfina Barbu.
Întrebată cum crede că ar reacţiona electoratul PNL dacă liberalii ar bate palma cu UNPR, ea a susţinut că este nevoie de o analiză.
"Lucrul acesta trebuie analizat, sigur, trebuie cercetat, trebuie cred eu înainte de a face un astfel de pas să facem o cercetare, o analiză sociologică. Sunt convinsă că sunt şi cetăţeni care sunt de acord, sunt şi electori de-ai noştri care nu ar fi de acord. Un amendament foarte precis: PNL nu face rabat de la criteriile de integritate. Cei care doresc să vină alături de PNL trebuie să le îndeplinească. În aceste condiţii şi explicând alegătorilor lucrul acesta, dacă PNL va face un pas în viitor, eu cred că marea majoritate a susţinătorilor noştri va susţine acest punct de vedere - dacă el este respectat, dacă el este bine explicat", a mai spus vicepreşedintele PNL, conform aceloraşi surse.