Tsitsipas s-a calificat în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid

A.P.
Sport / 6 mai 2021

Tenismanul grec Stefanos Tsitsipas, numărul 5 mondial, a avut nevoie de doar 54 de minute pentru a accede în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, nelăsându-i nicio şansă francezului Benoit Paire, în faţa căruia s-a impus în două seturi, 6-1, 6-2, într-o partidă disputată miercuri, potrivit news.ro.

Tsitsipas (22 ani), care a cucerit luna trecută trofeul la Monte Carlo, a obţinut cu această ocazie a 27-a sa victorie din 2021. El a pierdut un singur meci pe zgură în acest sezon, din cele unsprezece pe care le-a disputat, în faţa spaniolului Rafael Nadal, în finala turneului de la Barcelona

Grecul, al patrulea favorit al competiţiei, îl va înfrunta în turul următor pe norvegianul Casper Ruud, care a dispus la rândul său, cu 6-1, 6-2, de japonezul Yoshihito Nishioka. Acesta va fi primul duel dintre Tsitsipas şi Ruud în circuitul profesionist.

Germanul Alexander Zverev, campion la Madrid în 2018, a impresionat la rândul său în partida cu japonezul Kei Nishikori, finalistul ediţiei 2014, în faţa căruia s-a impus cu 6-3, 6-2, după 74 minute de joc.

Zverev, cap de serie numărul cinci, care a atins cel puţin sferturile de finală la ultimele sale trei apariţii în capitala Spaniei (2017-2019), îl va avea ca adversar pe britanicul Daniel Evans, semifinalist la ediţia din acest an a Mastersului de la Monte Carlo, care l-a învins în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-2, 6-3, pe australianul John Millman.

Rezultate - turul 2:

Rafael Nadal (Spania/N.1) - Carlos Alcaraz (Spania) 6-1, 6-2

Alexei Popyrin (Australia) - Jannik Sinner (Italia/N.14) 7-6 (7/5), 6-2

Daniel Evans (Marea Britanie) - John Millman (Australia) 6-7 (5/7), 6-2, 6-3

Alexander Zverev (Germania/N.5) - Kei Nishikori (Japonia) 6-3, 6-2

John Isner (SUA) - Roberto Bautista Agut (Spania/N.9) 6-4, 6-7 (4/7), 7-6 (8/6)

Aslan Karaţev (Rusia) - Diego Schwartzman (Argentina/N.7) 2-6, 6-4, 6-1

Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.4) - Benoît Paire (Franţa) 6-1, 6-2

Federico Delbonis (Argentina) - Albert Ramos Vinolas (Spania) 7-6 (7/5), 6-3

Cristian Garin (Chile/N.16) - Dominik Koepfer (Germania) 6-3, 6-4

Daniil Medvedev (Rusia/N.2) - Alejandro Davidovich Fokina (Spania) 4-6, 6-4, 6-2