Un director "Alstom", arestat pentru mită

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 18 aprilie 2013

Frederic Pierucci, director al unei divizii americane aparţinând companiei franceze de inginerie "Alstom" SA, a fost arestat duminică, pe aeroportul internaţional John F. Kennedy din New York, în baza acuzaţiilor că a fost implicat într-o schemă de mită, anunţă Departamentul de Justiţie din SUA.

Frederic Pierucci este acuzat că a mituit oficiali guvernamentali din Indonezia ca să obţină contracte. Potrivit autorităţilor SUA, Pierucci este vinovat de conspiraţie şi încălcarea normelor americane privind lupta împotriva corupţiei şi a spălării de bani.

Totodată, Departamentul de Justiţie a informat că un fost executiv al companiei, David Rothschild, şi-a recunoscut, în noiembrie anul trecut, vinovăţia în privinţa acuzaţiilor de corupţie.

"Alstom a cooperat în mod constructiv cu Departamentul Justiţiei din SUA, în ultimii doi ani, ca să rezolve toate cazurile în care angajaţi ai companiei au fost acuzaţi de comportament necorespunzător", a declarat Tim Brown, purtător de cuvânt al "Alstom".

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3756
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3554
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7940
Gram de aur (XAU)Gram de aur467.2986

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb