Un acord privind accesul la minereuri va oferi Kievului un "scut de securitate" după război. Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat miercuri că un acord între Kiev şi Washington privind accesul la resursele de minereuri va oferi Ucrainei un "scut de securitate" după război, iar preşedintele Volodimir Zelenski a spus că speră să se ajungă la un acord spre finalul acestei săptămâni, relatează Reuters.
Bessent, primul oficial la nivel de cabinet din echipa lui Donald Trump care a vizitat Kievul, a făcut aceste declaraţii după ce Zelenski a declarat că este gata să încheie un acord pentru a deschide accesul investiţiilor americane la resursele de minereuri ale Ucrainei.
Trump, care doreşte încheierea rapidă a războiului cu Rusia, dar nu a spus dacă va continua ajutorul militar vital pentru Kiev, a afirmat că vrea 500 de miliarde de dolari în minereuri rare din Ucraina şi că sprijinul Washingtonului trebuie să fie "asigurat".
Zelenski le-a declarat jurnaliştilor, după întâlnirea cu Bessent, că partea americană a prezentat un prim proiect de acord, pe care Kievul îl va studia şi speră că vor putea încheia un acord la Conferinţa de Securitate de la Munchen din 14-16 februarie.
"Am avut o conversaţie productivă, constructivă. Pentru mine, problema garanţiilor de securitate pentru Ucraina este foarte importantă şi am vorbit despre minereuri în general", a spus Zelenski, care urmează să se întâlnească cu vicepreşedintele SUA, JD Vance, la Munchen.
La rândul său, Bessent a declarat că acordul privind minereurile face parte dintr-un "acord de pace mai mare pe care Trump îl are în vedere", adăugând că prima sa vizită în Ucraina a arătat că războiul este o prioritate de vârf pentru administraţia Trump.
Preşedintele Trump a confirmat săptămâna aceasta că îl va trimite în Ucraina şi pe emisarul său special, Keith Kellogg, însărcinat cu pregătirea unei propuneri care să pună capăt celor trei ani de lupte dintre Ucraina şi Rusia, notează Reuters.
Sosirea lui Kellogg la Kiev este programată pentru 20 februarie, potrivit unei surse din administraţia preşedintelui Zelenski.
Ucraina se teme de o dezangajare a SUA, principalul său sprijin militar şi financiar împotriva Rusiei.
Preşedintele american a spus că doreşte să pună capăt rapid războiului şi a criticat în trecut miliardele plătite de ţara sa Ucrainei. Donald Trump a mai spus că doreşte să obţină acces la resursele minerale ucrainene în schimbul ajutorului deja oferit. Ca răspuns, preşedintele ucrainean a invitat săptămâna trecută occidentalii să "investească" în exploatarea acestor resurse.
1. fără titlu
(mesaj trimis de prostul scolii în data de 12.02.2025, 22:44)
o nota de plata pt circarul planetei,executat sec de catre cel mai afacerist dintre presedinti!
asta vinde pe 20000 de dolari viata tinerilor de 18 ani,un nenorocit!
am vorbit cu cineva din Ua ,era negru de suparare,cumnatul lui a ramas in Ucraina,s-a casatorit acum 3 luni,sotia era gravida in 7 luni,la luat acum o luna in armata si saptamana trecuta l-a inmormantat,in 3 saptamani in l;inia intai si mort!
capituleaza circare,ca tot acolo se va ajunge,dar acum vor muri f multi ucrainieni pt ca ii ia de pe strada si ii trimite imediat pe front,nu au experienta!
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 12.02.2025, 23:18)
Pai daca rusia a atacat Ucraina este normal ca oamenii aia sa lupte pentru a nu intra iar sub cizma ruseasca. Insulele Kurile sunt stravechi leagan rusesc? traiau acolo rusi ? dar in Kaliningrad? Poate in cecenia sau Karelia?
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.02.2025, 00:22)
Rusia a fost silita de criminalul planetar Zelensky sa atace ucraina
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de prostul scolii în data de 13.02.2025, 08:43)
adica daca imi da una tyson,eu trebuie sa ma bat cu el pt ca vecinii imi dau o prastie,o bata sau un lant?
daca tot ce are Ucraina i a fost dat de acest mare agresor,care la randul lui le a luat de la de la polaci,unguri,romani,turci,tat ari,tu sari cu parul la el care te a improprietarit si ti a facut centrale nucleare cat nu are Europa?
rezultatul il stim,va ocupa Dombasul,cu pierderi de vieti de ambele parti,vor continua distrugerile atat in Ucraina cat si in Rusia,lucru care nu foloseste decat americanilor si asiaticilor,care pot baga bani cumparand pe nimic active pt care ar fi trebuit inainte de razboi sa scoata bani f multi!
dar,nu foloseste deloc Europei care a schimbat gazul rusesc ieftin cu gaz lichefiat ce distruge ind chimica,au pierdut piata rusa ce a fost acaparata de China si India,au pierdut petrolul rusesc si si au mai luat doi bebelusi sa aiba grija de ei,Moldova si Ucraina,gauri negre ce ingit fonduri colosale!americanii le au dat arme vechi pe care le iau minereuri,Europa baga bani si se alege cu ciolanul fara carne,si nu prea are dinti de hiena sa l roada,asa ca doar il va linge!
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.02.2025, 09:44)
Adica le-a pus pistolul la cap sau cum i-a silit?
1.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 13.02.2025, 09:44)
Si cum trebe facut?
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.02.2025, 08:58)
Unii cu morții, alții cu…businessul
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 13.02.2025, 09:38)
Pentru 500 miliarde $,
si Legiunea Straina/Wagner ar asigura securitatea Ucrainei