ANAF a început să investigheze sumele de bani transferate între rude, încercând să le impoziteze cu 70% în cazul în care sursa acestora nu poate fi dovedită cu documente justificative, potrivit unui comunicat transmis redacţiei. Un exemplu recent este cel al unei fiice care a primit bani de la tatăl său, antreprenor, din dividendele deja declarate şi impozitate.
În cadrul unei verificări a situaţiei fiscale personale, inspectorii ANAF i-au solicitat acesteia documente care să ateste provenienţa sumelor primite, inclusiv declaraţii notariale şi note explicative din partea tatălui. "Fără a nega legitimitatea şi interesul inspectorilor fiscali în a solicita astfel de documente pentru stabilirea situaţiei de fapt, trebuie acceptat că între rude, pentru banii în numerar, rareori se întocmesc documente justificative", a declarat Luisiana Dobrinescu, avocat, managing partner Dobrinescu Dobrev SCA.
În acest caz, chiar dacă sumele de bani puteau fi identificate ca provenind de la tatăl fiicei sale, ANAF a refuzat să recunoască sursa şi a decis impozitarea acestora cu 70%. Procentul este aplicat la diferenţa dintre totalul utilizărilor de fonduri şi totalul surselor de venit determinate de inspectorii fiscali. "Ne confruntăm cu al doilea exemplu în care lipsa documentelor justificative privind remiterea de sume în numerar între rude atrage consecinţe fiscale semnificative asupra persoanelor fizice verificate", a afirmat Luisiana Dobrinescu, conform comunicatului.
Un caz asemănător a fost înregistrat în urmă cu câţiva ani, când o pensionară a fost verificată de ANAF după ce a primit de la fiul ei suma de 20.000 de euro pentru achiziţionarea unei case. La acea vreme, impozitul aplicat sumelor fără documente justificative era de 16%, însă de la 1 iulie 2024, prin Legea 296/2023, acesta a crescut la 70%.
Pentru a evita astfel de situaţii, avocata recomandă utilizarea transferurilor bancare online, menţionând clar destinaţia sumelor. "Eu prefer să le dau bani copiilor prin online banking, specificând scopul transferului", a precizat aceasta.
Avocata a observat că, în ultimele luni, numărul verificărilor fiscale personale a crescut exponenţial. Printre motivele intensificării controalelor se numără şi situaţia bugetară a statului, care caută noi surse de venit.
În prezent, singurele sume care par a fi exceptate de la impozitare sunt cele primite la nunţi şi botezuri, conform unui comunicat emis de ANAF anul trecut. În rest, orice sumă primită fără documente justificative clare poate fi supusă unei impozitări de 70%, ceea ce impune o atenţie sporită în gestionarea transferurilor de bani între rude.
1. Sunt curios!!!
(mesaj trimis de Mircea în data de 11.03.2025, 17:20)
Dacă ANAF are curajul să impoziteze fijl,fiica sau orice altă rudenie a unui procuror sau judecator care au lefuri uriașe si platesc impozit pe ele si statul abuzează de dreptjl acestora de a sace ce doresc cu banii proprii!!!De ce să belească statul si bancile inca odată cetățeanul???
1.1. Corect! (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de Amda în data de 12.03.2025, 10:47)
Stați liniștit, sistemul e conceput de mafioții mari ca să scape ei basma curată. Instituțiile statului, profund corupte, apară marii evazioniști fiscali și bogătașii, în timp ce vor taxa oamenii de rând, fără funcții, pile și avere. La fel cum poliția e mâna în mâna cu interlopii și baronii politici corupți, amendand bieții țărani de la piață, la fel cum Justiția apară de 35 de ani marii infractori și interzice candidatură oricui nu le convine, oricui nu e cu sistemul mafiot
2. fără titlu
(mesaj trimis de Gicu în data de 11.03.2025, 17:35)
Sunt curios ANAFul cum l-a impozitat pe individul Buzatu, șef C.J Vaslui la suma de 1.250.000 euro primiti că mita?
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de Anonim în data de 11.03.2025, 19:31)
Dacă este mită, banii trebuie confiscați în totalitate 100%, nu impozitați. Iar persoana respectiva sa stea la loc răcoros
2.2. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 12.03.2025, 01:05)
...
2.3. Ba esti prost? (răspuns la opinia nr. 2.1)
(mesaj trimis de Antivirus în data de 12.03.2025, 08:58)
Ca sa inteleg mai bine, pe tine ma-ta sau tactu te mituiesc? Tu gandesti ce scrii?
2.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.1)
(mesaj trimis de Julius în data de 12.03.2025, 11:02)
Stă la loc rochițele cu siguranță.
Are instalație bune de AC la el în vilă…
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 18:57)
Traim in epoca dictaturii si a jecmanirii cetateanului
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de Tepuitul în data de 12.03.2025, 04:47)
Epoca a inceput pe 22.12.1989 !!!
Georgescu ne-a luminat! Jaf la drumu' mare.
3.2. "luminare" (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de Tudica în data de 12.03.2025, 06:56)
Ți-a luminat lumânarea din creier, idiotule
3.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de Dan în data de 12.03.2025, 07:55)
Ramai , interzis , când citești și vezi cat sunt de prosti uni. Asta e rezultatul lipsei de educație din școală și a dorinței de evoluare personala în viața. Sunt limitați în gândire și le este mai ușor să ia de-a gata de la alți ce li se servește. Ce este tragic , e că sunt atât oameni în vârstă, cat și tineri care s-au lăsat folosiți de o mana de bolnavi mintali. Așa a făcut și ăla cu secta lui și profită de femeile cu mintea îngustă.
3.4. Fara (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de Bob în data de 12.03.2025, 07:57)
"mare iluminare"
3.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 08:26)
De ce îl faci idiot,prealuminatule?
3.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 09:06)
F.Corecta observatia.
3.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 09:21)
Tov, ești prea deștept pt pagina asta.Ia o pauza de somn.
3.8. Corect (răspuns la opinia nr. 3.3)
(mesaj trimis de Aura în data de 12.03.2025, 10:06)
E trist că oameni nepregătiți ocupă funcții bine plătite, doar pentru că sunt pe relații.Nimic nu funcționează din acest motiv.Cei competenți sunt dați la o parte, că văd prea multe! Manipulații sunt plătiți să manipuleze și ei pe cei slabi!Te miri că imită răul și fac urgii?
4. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 11.03.2025, 21:46)
...
5. fără titlu
(mesaj trimis de Dakota Rangers în data de 11.03.2025, 22:20)
Dar bani disparuti din Nordis pe filiera Simonis,Ciolacu, Grindeanu i-au gasit sa-i impozite,e?Spagile judecatorilor,procurorilor,pol iticienilor, doctorilor? A alea nu se pun.Tot de la aia care munxesc , ca e mai simplu , si fara tremurat genunchii. Stim ca am lucrat si noi pe la stat.Pe ala ial pe alalalt lasa-l...
6. fără titlu
(mesaj trimis de Costel în data de 12.03.2025, 01:18)
Să se caute banii pe la Ministerul agriculturii, cu tot felul de agenții, una mai competenta decit alta, unele erau propuse pentru desfiintare, apoi s-au renunțat. O să găsească banii tocați degeaba de ani buni. Așa s-a ajuns la marginea prăpastiei.
7. Impozitare ajutor rude
(mesaj trimis de Lili în data de 12.03.2025, 02:53)
Este comunistă decizia
Este imoral să taxezi venituri deja taxate
Este dreptul meu să ajut pe cine vreau
Pe ăștia nu îi verifică nimeni când dau ordonanțe care încalcă drepturile omului?
7.1. Anaf (răspuns la opinia nr. 7)
(mesaj trimis de Dinu în data de 12.03.2025, 04:50)
Sunt niște ordinari și neprofesionisti mulți dintre aceștia.
Se fac ca lucrează.
7.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 7)
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 09:21)
Vai de capul nostru, asta da dictatura!!!
8. fără titlu
(mesaj trimis de Anonimu' în data de 12.03.2025, 06:30)
Pe hoții din Romsilva, pădurarii și șefii lor cine-i impozitează?! Pe Flutur de la Suceava l-a întrebat cineva de unde are tot ce are, trecut pe numele fiicei și a partenerului de afaceri?! Multimilionari! La ei nu se pune!????????????
9. Trădare națională
(mesaj trimis de Simpy în data de 12.03.2025, 06:40)
Singura soluție era Călin Georgescu , în rest putem noi sa comentam cât vrem acum .
9.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 9)
(mesaj trimis de Tudica în data de 12.03.2025, 07:00)
Tu cunoști constituția idiotule/idioato? Tot mai susti un șarlatan care, deși va păcălea prin vorbe, era și incult?
9.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 9)
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 07:37)
Și Calin Georgescu o sa facă ce au făcut și ceilalți sau Și mai mult o să ne vândă lui Putin.
9.3. " Incult" si "cult"! (răspuns la opinia nr. 9.1)
(mesaj trimis de Paul în data de 12.03.2025, 07:59)
La felul "cult" si civilizat in care stii sa te exprimi si sa scrii mata se explica imediat ura pe care o ai fata de acel om si fata de sustinatorii lui! Esti macinat(ă) de cele mai urate sentimente ,om fara Dumnezeu! Invata si alte cuvinte pe langa " idiot, idioata"!
10. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 12.03.2025, 07:11)
...
11. Nu am bani sunt sarac
(mesaj trimis de Cocos în data de 12.03.2025, 07:53)
Dacă sunt sărac nici griji nu-mi fac , iar dacă aș avea bani aș da reject acestei tari
12. ANAF o mizerie
(mesaj trimis de Răzvan în data de 12.03.2025, 08:16)
Dacă ANAF ul continuă japca pe care o practică de ani de zile cu un popor sărăcit deja nu va face decât să înrăutățească situația în care ne aflăm și vom deveni un fel de robi care plătesc bir , ANAF ul a devenit un fel de sultan dacă ai dacă nu plătești birul te execută. Întrebare: m a ajutat ANAF ul să îmi cumpăr casa și terenul sau mașina ca să plătesc impozit pentru ele de ce trebuie să plătesc impozit pe bunurile mele? Au creat un sistem prin care să ne fure bani legal din buzunar statul sa producă bani în surse proprii, plătim deja cel mai mare impozit pe salariu plătim impozit pe casă la tine impozit pe mașină plătim impozit la impozit În ce țară trăim frate
12.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 12)
(mesaj trimis de Dan în data de 12.03.2025, 08:47)
Mergi in afara, dar mergi cu credinta ca acolo este mai bine.
Dar o sa ai o mare surpriza.
Poti sa iti alegi tara in care traiesti si muncesti.
12.2. Alta tara (răspuns la opinia nr. 12)
(mesaj trimis de Responsabil în data de 12.03.2025, 11:19)
Daca tu sau oricine altcineva poate indica o tara in care sa nu existe impozit pe proprietate, pe masina sau pe salariu, rog sa o mentionati aici. Daca chiar crezi ca exista asa ceva, atunci ai ajuns degeaba la varsta la care ai ajuns. Haideti sa fim mai resposabili si cand gandim ceva de genul....si cand scriem. Cred ca asta diferentiaza un "analfabet functional" de ... ceilalti.(ca tot e la moda chestia asta)
Si inca o chestie, ca tot se arunca cu promisiuni de "viata mai buna/usoara", chiar credeti ca in SUA, Germania, Franta, Spania etc nu exista coruptie? Credeti ca acolo alearga "bugetarul de la stat" dupa oameni pe strada ca sa le dea bani "pe de-a moaca"?
Concluzia ar fi ca fiecare sa caute/sa invete/sa se specializeze in ceva, asa incat sa poata castiga mai bine....sa poata trai mai bine. Daca ajunge la situatia de a astepta "sa-i dea statul ceva" atunci e rau, fie ca e in Romani, in Germania sau SUA.
Sa avem intelepciune!
12.3. A (răspuns la opinia nr. 12)
(mesaj trimis de Fl în data de 12.03.2025, 11:28)
In felul acesta vor avea succes idioți ca CG la populația scârbită după 1989 de sistemul politic și justiție.Partidele extremiste vor ajunge să fie la putere, asta este tendința în Europa și SUA !!!!
13. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 08:59)
Opriți hoția,nu mai impozitați bunurile personale și va ajunge tva singurul Impozit real.
14. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 12.03.2025, 09:32)
Am ales Hotii la putere sa taxeze propriu electorat fara a semna o răspundere juridica sa plateasca pt pt esec economic ,investiții fara industrie producătoare de venit la buget ,Sau cuibărit au făcut legi sa se protejeze pe viata ,Tot noi trebie schimbam legea ,ca doar tot omu o face și desface
15. fără titlu
(mesaj trimis de Bau bau în data de 12.03.2025, 09:36)
Eu zic ca ar trebuii ca salariul net sa fie impizitat cu 50% și pentru fiecare bănuț cheltuit sa plătim încă un impozit pe risipa de 16% zic . La final de an fiscal sa mai plătim un impozit pentru banii de buzunar dați la copil care sa fie declarați la Anaf ,sa zicem 10% din banii de buzunar. Ajungem ca i n vremurile acelea în care muncea omul din greu la boier și tot el era dator boierului cu bir sau zile de lucru. Și cică aia care au atacat jandarmii sunt vandali, golani și lipsiți de educație...pai cât sa mai suportam....trăiască partidul Coreea de Nord scrie pe noim