Boeing a anunţat intensificarea producţiei senzorilor utilizaţi în rachetele interceptoare Patriot, ca răspuns la cererea tot mai mare din partea SUA şi a aliaţilor săi, potrivit Reuters, sursa informaţiilor următoare.
Sistemele Patriot, utilizate de 18 ţări, inclusiv Ucraina, au demonstrat eficienţă împotriva unor ameninţări avansate, precum rachetele hipersonice. În acest context, Boeing a livrat peste 500 de senzori PAC-3 de la începutul anului 2024, stabilind un nou record anual de producţie. Creşterea capacităţii de fabricaţie vine în urma deciziei Pentagonului de a extinde producţia de sisteme Patriot la 650 de unităţi anual.
Aceşti senzori joacă un rol esenţial în detectarea, urmărirea şi interceptarea ţintelor, utilizând tehnologia "hit-to-kill", care permite distrugerea acestora prin impact direct. Pe lângă utilizarea terestră, Marina SUA integrează sistemele Patriot şi pe nave pentru a-şi spori capacităţile defensive, precizează sursa.
Pentru a susţine ritmul accelerat al producţiei, Boeing finalizează în această primăvară o extindere a facilităţii sale din Huntsville, Alabama, investind în modernizarea liniilor de fabricaţie şi optimizarea proceselor.
Această expansiune vine în contextul creşterii tensiunilor geopolitice, în special în regiunea Indo-Pacific, unde armata americană îşi consolidează apărarea împotriva armelor avansate.