Boloni a retrogradat cu Metz în liga secundă

O.D.
Sport / 3 iunie

Echipa franceză FC Metz, condusă de tehnicianul român Laszlo Boloni, a retrogradat duminică în liga secundă franceză, după ce a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, cu AS St Etienne, în manşa secundă a barajului de menţinere/promovare în Ligue 1.

Meciul de baraj disputat pe Stade Saint-Symphorien a început prost pentru echipa lui Laszlo Boloni, care a rămas în zece încă din minutul 5, când Diallo a primit direct cartonaşul roşu. Cu toate acestea, Metz a condus cu 2-0 în minutul 25, după ce a deschis scorul prin Camara (min. 17) şi l-a majorat în minutul 25, din penalti, prin Mikautadze. Oaspeţii au pus pe tabelă însă un gol în minutul 35, prin Petrot, şi primele 90 de minute s-au încheiat cu acelaşi scor ca şi partida tur, 2-1, însă în favoarea gazdelor, şi s-a intrat în prelungiri.

Metz a ratat două bune ocazii, însă St Etienne a lovit în minutulo 116, prin Wadji, care a semnat golul egalizator şi meciul s-a încheiat 2-2.

Învingătoare în meciul tur cu 2-1, AS St Etienne a promovat în Ligue 1, în timp ce Metz a retrogradat.

Am vorbit cu soţia mea. Am rugat-o să-mi cumpere o sticlă de whisky. O să scot şi nişte cuburi de gheaţă. Ştiu ce vrei să auzi de la mine. Dar nu atinge acest subiect, pentru că mă răneşti cu asta. Desigur, voi vorbi cu oamenii din conducerea clubului. Avem lucruri de rezolvat şi decizii de luat", a răspuns Boloni atunci când a fost întrebat despre viitorul său pe banca lui FC Metz, în condiţiile în care conducătorii grupării de pe Moselle se gândesc să pună capăt colaborării.